12 sierpnia 2019 13:17

Odbył się 5. Festiwal Biegów Alpejskich – relacja

5. Festiwal Biegów Alpejskich już za nami. Tegoroczna edycja odbyła się w Zawoi w dniach 3-4 sierpnia. Impreza, jak co roku, przyciągnęła pod Babią Górę i Mosorny Groń miłośników biegów alpejskich.

Start VIII Grivel Chaszczok – Biegu na Babią Górę (fot. Elżbieta Sidzina)

Festiwal rozpoczął się startem biegu głównego. VIII Grivel Chaszczok – Bieg na Babią Górę to najstarszy bieg Festiwalu, który odbył się już po raz ósmy. W tegorocznej edycji sponsorem tytularnym biegu została marka Grivel. Na starcie było słonecznie, ale już powyżej Schroniska w Markowych Szczawinach warunki zdecydowanie zaczęły się zmieniać. Na grani zawodnicy zmagali się z silnym wiatrem, słabą widocznością i deszczem, który momentami zamieniał się w grad.

Bartosz Misiak (fot. Magdalena Sedlak)

Najszybciej na mecie, która była zlokalizowane na szczycie Babiej Góry, pojawili się:

MĘŻCZYŹNI

 1. Bartosz Misiak
 2. Tomasz Skupień
 3. Piotr Biernawski

KOBIETY

 1. Katarzyna Wilk
 2. Agnieszka Krowicka
 3. Izabela Zatorska

Pierwszego dnia odbyły się jeszcze Biegi dla dzieci oraz Bieg na Małą Babią Górę, w którym najszybsi okazali się:

MĘŻCZYŹNI

 1. Zbigniew Jaworski
 2. Tomasz Skupień
 3. Kamil Młynarz

KOBIETY

 1. Izabela Zatorska
 2. Joanna Mrowca
 3. Kinga Pachura

Izabela Zatorska w Biegu na Małą Babią (fot. Magdalena Sedlak)

Sobotni wieczór uświetniła prelekcja o zimowym wejściu na Chan Tengri, którą poprowadził Mariusz Hatala. 31 stycznia 2019 r. Mariusz i Piotr Krzyżowski, w ramach Beskid Pamir Expedition, zdobyli zimą Chan Tengri. Chan (7010 m n.p.m.), najwyższy szczyt Kazachstanu i drugi pod względem wysokości szczyt Tien-szanu.

W drugi dzień Festiwalu o godz. 4:30 z Przełęczy Krowiarski wystartował Bieg Wschodzącego Słońca. Zawodnicy rozpoczęli rywalizację w świetle czołówek, a na grani Babiej Góry drogę oświetliło im już wschodzące słońce. Pogoda w tym roku dopisała, także wszyscy zawodnicy mogli podziwiać zachwycającą, czerwoną kulę słońca.

Bieg Wschodzącego Słońca (fot. Krzysztof Nagacz)

Najszybsi zawodnicy i zawodniczki Biegu Wschodzącego Słońca:

MĘŻCZYŹNI

 1. Zbigniew Jaworski
 2. Witold Skupień
 3. Tomasz Skupień

KOBIETY

 1. Izabela Zatorska
 2. Ola Orkwiszewska
 3. Renata Szczepanik

Kolejny Bieg na Babią Górę odbył się w niedzielę – Bieg na Babią Górę przez Perć Akademików. Pierwszy fragment jest bardzo urozmaicony, a potem pozostaje już tylko wspinaczka po kamiennych schodach i skałach. Jest to bardzo trudny bieg, ponieważ na dystansie 7,5 km uczestnicy mają do pokonania przewyższenie +1040 m!

Bieg na Babią Górę przez Perć Akademików (fot. Krzysztof Nagacz)

Jako pierwsi na szczycie Babiej Góry pojawili się:

MĘŻCZYŹNI

 1. Zbigniew Jaworski
 2. Paweł Buczek
 3. Tomasz Kącki

KOBIETY

 1. Joanna Mrowca
 2. Aleksandra Grabias

Najmocniejsi i najwytrwalsi zawodnicy uczestniczyli w Etapowym Maratonie Biegów Alpejskich oraz Etapowym Półmaratonie Biegów Alpejskich. Uczestnicy tego pierwszego wyzwania mieli do pokonania 13 tras, 40 km (dystans bez zbiegów na start kolejnego etapu), ponad 6000 m przewyższenia w górę, a wszystko to w ciągu dwóch dni i jednej nocy Festiwalu. Natomiast uczestnicy Etapowego Półmaratonu Biegów Alpejskich, krótszej etapówki, wystartowali w 8 biegach o łącznym dystansie pod górę 20 km (+ zbiegi na start kolejnego etapu) o łącznym przewyższeniu w górę +3100 m.

Klasyfikacja Etapowego Maratonu Biegów Alpejskich:

MĘŻCZYŹNI

 1. Tomasz Skupień
 2. Tomasz Kącki
 3. Kamil Lisicki
 4. Mikołaj Podsiadło
 5. Paweł Starzak

KOBIETY

 1. Joanna Mrowca
 2. Aleksandra Grabias
 3. Edyta Kubiak
 4. Kinga Pachura
 5. Katarzyna Zych

Podium mężczyzn Etapowego Maratonu Biegów Alpejskich (fot. Krzysztof Nagacz)

Podium kobiet Etapowego Maratonu Biegów Alpejskich (fot. Krzysztof Nagacz)

Klasyfikacja Etapowego Półmaratonu Biegów Alpejskich:

MĘŻCZYŹNI

 1. Michał Kuśmierski
 2. Damian Bładyko
 3. Marek Dudziak

Wyobraź sobie bieg ultra gdzie pierwsze 10 km biegniesz pod górę, walcząc jak lew. Potem schodzisz i w bufecie spędzasz godzinę. Wstajesz, niby czujesz się świeży i robisz 5 podbiegów po 150 m na totalnego maksa, bo kibice i adrenalina nie pozwalają Ci wolniej. Padasz na twarz po ostatnim, bo wcześniej nie było czasu. Robisz 2 kolejne biegi. Sen … od 0 do 1,2 … 5 godzin – zależy od zdolności zasypiania na adrenalinie.

Bieg nocny, a potem Bieg Wschodzącego Słońca, na który pobiegnie każdy, kto może zrobić choć jeden krok. Jesteś na szczycie. Słońce wchodzi, a Ty zachodzisz …. Zachodzisz w głowę, czy to możliwe, że ktoś chce, abyś jeszcze coś zrobił tego dnia. A jest dopiero 5 rano …  Schodzisz, by trochę odpocząć, a zaraz przed Tobą kolejny bieg na Babią Górę, tym razem przez Perć Akademików – to jeden z najtrudniejszych podbiegów w Polsce. Szybko schodzisz na południową stronę, a tu na starcie piknik przy ognisku zupełnie niepasujący do stanu Twojego ciała. Startujesz … 3,9 km i prawie 900 m w pionie …. Dochodzisz do (siebie), startu ostatniego etapu. Na dochodzenie. O co chodzi? Miałeś 10 minut straty, a tu zostało to podzielone przez 10!

Startujesz za nim ledwie minutę później. Przez cały czas trochę Cię wyprzedzał, a teraz startuje minutę przed Tobą. Jak go wyprzedzisz, to wygrasz z nim całą imprezę. I META na Mosornym Groniu – upragniona meta 13. biegu. Taki jest Etapowy Maraton Biegów Alpejskich. Jeśli go ukończysz, to żadna 100-ka nie będzie dla Ciebie wyzwaniem! No chyba, że Ultramaraton 6xBabia Góra!

Sponsorzy 5. Festiwalu Biegów Alpejskich to: Grivel Polska, Garmin Polska, Leki Polska, Salco, Tervel, Nikwax, Kuracjusz Beskidzki oraz HydroFlask.

Partnerami biegu byli: Babiogórski Park Narodowy, PKL Mosorny Groń, Lasy Państwowe: Nadleśnictwo Sucha oraz Nadleśnictwo Nowy Targ, PGKiB Zawoja, Schronisko Górskie PTTK Markowe Szczawiny, Górska Leśniczówka, PIUS XX – Strefa rozrywki, Babiogórskie Centrum Kultury, Klub Aktywnych Mam z Zawoi.

Obsługę medialną zapewnili: Magazyn GÓRY, Biegigorskie.pl, Portal Górski, Outdoor Magazyn, Wspinanie.pl, Testy Outdoorowe, Tygodnik Podhalański, suskiDlaWas.info, Sucha24.pl, PowiatSuski.24.pl.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu znajdują się na stronie: biegnababia.pl.

Organizatorzy
„Kozica” Fundacja Biegów Górskich
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum