15 lipca 2019 12:43

Warunki na Gasherbrumie VI są niebezpieczne – Polacy przenoszą się na Layla Peak

Złe warunki panujące na Gasherbrumie VI zmusiły polskich himalaistów do zmiany planów. Według informacji przekazanej przez kierownika wyprawy nowym celem wyprawy jest Layla Peak (6096 m).

***

W sobotę informowaliśmy o postępach zespołu w składzie Jerzy Natkański (kierownik wyprawy), Jacek Paweł Czech (kierownik sportowy), Jarosław Botor i Dominik Malirz, działającego w Karakorum. Pierwotnym celem wyprawy było wejście na niezdobyty do tej pory Gasherbrum VI.

Niestety, po nocy spędzonej na biwaku na wysokości 5600 m alpiniści zeszli do bazy. Za pośrednictwem Fundacji Wspierania Alpinizmy Polskiego im. Jerzego Kukuczki otrzymaliśmy komunikat:

Ze względu na warunki panujące w ścianie, kontynuowanie wspinaczki na G6 jest zbyt niebezpieczne – zdecydował kierownik sportowy wyprawy, Jacek Czech. Himalaiści przenoszą działalność wspinaczkową na cel rezerwowy wyprawy, Layla Peak (6096 m) w dolinie Hushe.

Layla Peak (fot. Carlo Cosi)

Layla Peak (lub Laila Peak) to położony w Pakistanie, w rejonie Hushe, wybitny szczyt o imponującej północno-wschodniej ścianie. Źródła nie są zgodne co do dokładnej wysokości tego sześciotysięcznika (od 6096, na polskiej mapie satelitarnej, K2 & Baltoro Glacier, wyd. 2 z 2013, do około 6200). Warto pamiętać, że w Pakistanie jeszcze dwa szczyty maja podobną nazwę, w grupach Haramosh w Karakorum i Nanga Parbat w Himalajach Zachodnich), ale mają one mniej spektakularne kształty.

Po raz pierwszy wierzchołek lodowo-skalnej iglicy tej góry zdobyli w 1987 r. Brytyjczycy: Simon Yates, Sean Smith, Tom Curtis i Andy Cave.

Pierwszego zimowego wejścia na Layla Peak dokonali w 2013 r. Alex Txikon i José Manuel Fernández.

W zeszłym roku donosiliśmy również o sukcesie francuskiego zespołu, który jako pierwszy w historii dokonał całościowego zjazdu narciarskiego ze szczytu Layla Peak.

Michał Gurgul
źródło: profil FB Fundacji Wspierania Alpinizmy Polskiego im. Jerzego Kukuczki

[aktualizacja – poprawa nazwy szczytu i komentarz dotyczący wysokości, 18.07.2019, 23:00]
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum