25 lipca 2019 11:42

Waldemar Kowalewski zdobywa K2

Dobra wiadomość z Karakorum. Waldemar Kowalewski dzisiaj o godz. 6.30 czasu miejscowego stanął na wierzchołku K2 (8611 m). Polak znalazł się w dużej grupie himalaistów działających na tym najtrudniejszym ośmiotysięczniku z pomocą agencji Seven Summits Treks. W zespole było 10 międzynarodowych wspinaczy, wspieranych przez 6 Szerpów oraz 3 Pakistańczyków.

Waldemar Kowalewski na Manaslu (fot. arch. Waldemara Kowalewskiego)

Atak szczytowy rozpoczął się wczoraj wieczorem – dzisiaj od godziny 3 do 7.53 rano na szczycie stanęło 19 himalaistów. Agencja może poszczycić się świetnym wynikiem, wszyscy uczestnicy wyprawy weszli na K2. W sumie 24 i 25 lipca Seven Summits pomogło dotrzeć na wierzchołek 24 wspinaczom.

Większość wspinała się z użyciem dodatkowego tlenu – wynika z tego, że tlenu z butli używał również Waldemar (na szczegóły wejścia musimy trochę poczekać). Jedynie 4 himalaistów zaliczyło wierzchołek bez takiego wspomagania: Brazylijczyk Moeses Fiamoncini, Austriak Johann Wenzl, Niemka Anja Karena Blacha oraz Amerykanin David Roeske.

Widok na K2 – zdjęcia wykonane z drona pilotowanego przez Bartka Bargiela

Poprzedni atak szczytowy z 19 lipca został przerwany z powodu fatalnych warunków śnieżnych. Szerpowie nie mogli zaporęczować terenu powyżej Szyjki Butelki (Bottleneck). Dopiero świetna akcja ekipy Nirmala “Nims” Purji ponownie otworzyła szczyt K2.

Trzymamy kciuki za szczęśliwy powrót do bazy!

Sprocket
Źródło: Profil FB Seven Summit Treks
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    sens [9]
    w swietle tego co robi Nirmala “Nims” Purjia, jaki sens…

    25-07-2019
    kanadol