5 lipca 2019 10:08

Śmierć solisty. Austin Howell zginął po ukruszeniu się chwytu

30 czerwca po odpadnięciu podczas solówki zginął Austin Howell. 31-letni Amerykanin był doświadczonym wspinaczem i solistą.

Austin Howell na Shortoff Mountain (fot. Ben Wu)

Austin Howell na Shortoff Mountain (fot. Ben Wu)

Austin Howel najpierw tego dnia przesolował dwie 3-wyciągowe drogi na Shortoff Mountain w Linville Gorge w North Carolina: Dopey Duck (5.9) i Golden Rule (5.11). Na tych wspinaczkach zdjęcia zrobił mu Ben Wu (patrz fotografia powyżej).

Potem Howel najprawdopodobniej wszedł w drogę Energizer (5.11c/d). Wspinający się obok zespół usłyszał okrzyk “Nie!”. Howel spadł 24 metry z ukruszonym chwytem. Upadek okazał się śmiertelny.

Austin Howell (fot. Bones Rangel)

Austin Howell (fot. Bones Rangel)

Austin był bardzo doświadczonym solistą. Miał na koncie wiele dróg o trudnościach do 5.12c (VI.4/4+). Z liną prowadził drogi do 5.13. Howel zmagał się z chorobą dwubiegunową, o czym otwarcie pisał i mówił. Wspinaczka miała pomagać mu z poradzeniem sobie z fazą depresji. Jego przyjaciele i znajomi uważali, że z dużą rozwagą podejmował się solówek i zdarzało mu się wycofać, gdy sądził, że ryzyko jest zbyt duże…

Mysza

PS Bardzo podobny wypadek miał miejsce miesiąc wcześniej. 18 maja zginął Robert Dergay, solował 5-wyciągową Bastille Crack (5.7) na Bastille (Eldorado Canyon). Odpadł z dużym blokiem. 48-latek wspinał się od 25 lat i od 20 lat regularnie solował.

Źródło: Climbing
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Austin [4]
    ['] Bardzo smutny news. Obserwowalem go na instagramie od dluzszego…

    5-07-2019
    Apache