5 lipca 2019 10:18

Simon Messner stanał samotnie na dziewiczym Toshe III

29 czerwca Simon Messner, syn słynnego Reinholda, stanął na dziewiczym Toshe III (Geshot Peak, ok. 6200 m) leżącym na południowy-zachód od Nanga Parbat w dolinie Bunar (Pakistan).

Widok na Toshe III (fot. FB Simon Messner)

Widok na Toshe III (fot. FB Simon Messner)

Simon to ciekawa postać i jako syn prawdziwej ikony alpinizmu i himalaizmu zapewne nie miał łatwo. Pisze:

Szczerze mówiąc, jako chłopiec nie interesowałem się wspinaniem i alpinizmem. Temat był zbyt obecny w mojej rodzinie – zbyt powszechny, by mnie zaintrygować – z drugiej strony bałem się wysokości. Po co iść tam, gdzie czuję się nieswojo? Więc na razie zostałem na ziemi. Później, w wieku 15 lub 16 lat, moi przyjaciele i ojciec zabrali mnie na wspinaczkę i pokazali mi świat, który zaczął mnie fascynować. Mój strach, mój dyskomfort, zmusiły mnie do nadmiernej ostrożności: „Nie odpadać, a nic złego się nie stanie!” To było moje motto. Pozostało nim do dziś.

Simon Messner (fot. Andreas Fuchs)

Simon Messner (fot. Andreas Fuchs)

Dzisiaj o sobie i swoim podejściu do alpinizmu mówi:

Nie jestem sportowcem, a tym bardziej zawodowym sportowcem. To daje mi przestrzeń. Uważam się za alpinistę i dlatego jestem wierny jego długiej tradycji. Tu nie chodzi o liczby, trudności, czasy. Alpinizm to przede wszystkim doświadczenie, nie jest ani wymierny ani porównywalny. Każda droga jest i będzie wyjątkowa! Aby zrozumieć alpinizm, należy go doświadczać i praktykować.

I na pewno wejście na Toshe III było jednym z tego typu klasycznych alpinistycznych doświadczeń. Szczyt nie jest trudny technicznie, ale samotne wejście w loteryjnych warunkach lawinowych zapewne dostarczyło pełnej gamy górskich wrażeń. Simon wyruszył na lekko z bazy wysuniętej na wysokości ok. 4600 m i o 9:30 po 5,5-godzinnej wspinaczce dotarł na szczyt. Tego samego dnia wrócił do bazy.

Źródła: FB Simon Messner, simon-messner.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum