Przybywa dróg na Jurze… także Środkowej
Na brak nowości na Jurze nie możemy narzekać. Niby skały nieduże, ale głód eksploracji wśród naszych wspinaczy wciąż niezaspokojony. Tuż po oddaniu do drukarni przewodnika „Jura Środkowa” (wyd. 3, 2019) między Olkuszem a Żerkowicami pojawiła się już porcja świeżych dróg. Więc jeśli macie u siebie najnowsze topo, łapcie za ołówek i dopisujcie.
***
Pochwalenie się niektórymi nowościami pozostawiamy autorom, podajemy tylko wybrane linie, które w ostatnich tygodniach wyrosły się na jurajskich zboczach.
I tak np. na Brzuchackiej Skale w Ryczowie linia zaznaczona w „Jurze Środkowej” numerem 17 zamieniała się w drogę Maciuś z Gdańska VI.3 (7R+ST). Autorów jest dwóch, Michał Szymik i Marcin Lubowiecki.
Na Wróblowej na Smoleniu projekt numer 18 to teraz Piękny duch VI.4 pomysłu Marcina Wszołka. Z kolei Biśnik, także na Smoleniu, wzbogacił się o Vendettę VI.5+ Waldemara Podhajnego – w „Jurze Środkowej” linia numer 16.
Kilka trudnych projektów rozwiązanych zostało także na Zubowych Skałach w Jaroszowcu. O tym świetnym rejonie, udostępnionym dla wspinaczy w tym roku (dzięki staraniom IŚW „Nasze Skały”), pisaliśmy obszerniej w czerwcu. Większość wytyczonych tu dróg to zasługa Waldka Podhajnego. Do aktualnego topo Waldek dopisuje jeszcze Evergreen VI.5 (projekt numer 3, Zielona Ściana). Druga z trudnych propozycji to Siła. Gibkość. Zasięg VI.5 (projekt numer 11, Główny Mur) zrobiona przez Marcina Wszołka.
Bogaciej jest także w Straszykowych Skałach. Póki co przybyły w rejonie dwie linie, obie na Fircyku – to Lekkoduch VI+ (projekt numer 2) i Zuburek VI.2+ (projekt numer 4). Pierwsze przejścia należą do Grzegorza Rettingera. Uwaga: Drogi biegną po starych plakietkach, planowana jest wymiana asekuracji na ringi (jak tylko będą dostępne).
Dróg w naszych skałach przybywa regularnie. Czasami trudno za wszystkimi nowościami nadążyć. Będziemy starali się trzymać rękę na pulsie.
Najnowszy przewodnik „Jura Środkowa” G. Rettingera do kupienia w naszej księgarni.
Brunka