16 lipca 2019 14:47

Pogoda w Karakorum sprzyja akcji górskiej

W Karakorum trwa okres dobrej pogody, która umożliwia prowadzenie działań na K2, Broad Peaku i Gasherbrumach. Dokonano już pierwszych wejść na ośmiotysięczniki Karakorum w tym sezonie. Prognozy pozwalają przypuszczać, że wkrótce posypią się również wejścia na K2 – uczestnicy wypraw na tę górę wyruszyli już z bazy.

***

K2

Najwyższy szczyt Karakorum i druga góra świata została już zaporęczowana na obu popularnych latem drogach – Żebrze Abruzzich i Drodze Basków. Zespoły ruszyły w górę, a jutro możemy spodziewać się pierwszych doniesień o zdobyciu szczytu.

K2 widziane ze zboczy Broad Peaku 4 lipca. Na jego tle Max Berger zlatujący na paralotni z obozu 3 na BP – więcej na temat planów Austriaka przeczytacie w dalszej części artykułu (fot. arch. Max Berger)

Przeważająca część ataków szczytowych to oczywiście plany wypraw komercyjnych. Jak przewiduje kronikarz wydarzeń w najwyższych górach świata Alan Arnette, jeśli utrzyma się dobra pogoda w tym oraz na początku przyszłego tygodnia, będziemy świadkami rekordowej liczby wejść na K2 – będzie ich ponad 100.

Wśród agencji wyprawowych, prowadzących swoich klientów na K2, znajdują się: Furtenbach Adventures, Seven Summit Treks, Madison Mountaineering oraz zespół Mingma Sherpy.

Na K2 działa również mały zespół w składzie: Adrian BallingerCarla PerezTopo Mena; którego celem jest zdobycie szczytu bez wspomagania tlenem z butli. Alpiniści są w fazie aklimatyzacji, niedawno spędzili na górze 6 dni, planują jeszcze jedno wyjście aklimatyzacyjne i nocleg na wysokości 7800 m. Atak szczytowy ma odbyć się w przyszłym tygodniu. Trójka wspina się Drogą Basków.

Gasherbrum

Swój wyścig z czasem kontynuuje Nirmal Purja, który w ciągu ostatnich miesięcy zdobył już 7 z 14 ośmiotysięczników. Jego pierwotny cel zakładał zdobycie Korony w ciągu jednego sezonu, czyli 7 miesięcy. Obecnie Nirmal działa w rejonie Gasherbrumów, gdzie do swojej listy dopisze prawdopodobnie G1 i G2. Wkrótce po tym (już w przyszłym tygodniu) przeniesie się na K2. Nie wiemy, kiedy zaatakuje Broad Peak.

Nie mamy zbyt wielu informacji na temat planu realizowanego aktualnie na G2 przez zespół Denis Urubko – Maria Cardell. Wiemy tylko, że celem alpinistów jest osiągnięcie wierzchołka nową drogą.

Spotkanie uczestników polskiej wyprawy na G6 z Marią Cardell i Denisem Urubko w bazie pod Gasherbrumami (fot. profil FB Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki)

W trakcie ataku szczytowego na Gasherbrumie I są Matthew Randall i Matt Gorbett, których celem jest zjazd narciarski ze szczytu.

Na G2 działają również Alex Gavin i Don Bowie. Według ostatnich informacji (z zeszłego tygodnia) zespół zdobywał aklimatyzację, konieczną do przeprowadzenia ataku szczytowego bez wykorzystania aparatów tlenowych.

Tunc Findic zdobył G1, swój trzynasty ośmiotysięcznik. Do skompletowania całej czternastki pozostało mu Nanga Parbat.

Polska wyprawa, której celem było wejście na dziewiczy wierzchołek G6, przenosi swoje działania na Laila Peak.

Broad Peak

Ponad 15 osób, uczestników wyprawy organizowanej przez agencję Kobler & Partner, osiągnęło wierzchołek Broad Peak. Część zdobywców nie używała aparatów tlenowych.

Szczyt osiągneli również młodzi uczestnicy wyprawy agencji Karakorum Expeditions, 19-letni Benjamin Chan wraz z 20-letnim przewodnikiem Ahmedem Baigiem, a także 17-letni Pakistańczyk, Shehroze Kashif.

Max Berger na szczycie Broad Peak (fot. arch. Maxa Bergera)

Na początku miesiąca Broad Peak zdobył również Max Berger. Austriak wspinał się bez dodatkowego tlenu, a jego celem było nie tylko wejście na szczyt, ale również lot na paralotni. Niestety, warunki nie pozwoliły na start z samego wierzchołka, niemniej wyjście należy uznać za niemały wyczyn – Max zszedł ze szczytu do obozu 3 (7100 m), skąd wystartował na paralotni, by w niecałe pół godziny później wylądować w bazie.

Berger ma 50 lat i wiele imponujących wyczynów na swoim koncie. Głównym celem jego wyprawy nie był jednak Broad Peak, a K2. W ciągu najbliższych dni chce wejść na szczyt tej góry wraz ze swoją ważącą 990 g paralotnią i spróbować zlecieć z wierzchołka do podstawy góry.

Michał Gurgul
źródło: alanarnette.com , Planet Mountain
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Dudek? [1]
    Ciekawe czy paralotnia firmy Dudek?

    16-07-2019
    jerrygwizdek