8 lipca 2019 09:53

„Peuterey Integrale” – alpejska grań dla Bartka Ziemskiego i Jonatana Zazuli

Członkowie Grupy Młodzieżowej PZA, Bartosz Ziemski i Jonatan Zazula dokonali przejścia jednej z najbardziej znanych i jednej z najdłuższych alpejskich grani – Peuterey Integrale (TD+ /3/5c/VI, 4500 m przewyższenia). To najprawdopodobniej dopiero jej 4. polskie przejście.

"Peuterey Integrale" (fot uelisteck.ch)

„Peuterey Integrale” (fot uelisteck.ch)

Peuterey Integrale to piękna, długa i skomplikowana grań, którą kończy się na szczycie Mont Blanc. Pierwszego polskiego przejścia dokonał w 1957 roku zespół Andrzej PietschLechosław UtrackiJerzy Werteresiewicz i Stanisław Worwa. Drugie przejście należało do zespołu: Andrzej Dutkiewicz, Jacek Jania, Paweł Bujakiewicz i Krzysztof Pilawski w 1991 roku. Trzecie zaś do Macieja Ostrowskiego i Pawła Strzeleckiego w 2011.

Najszybsze przejście Peuterey Integrale należy do samego Ueli Stecka. Swiss Machine w 2013 roku przebiegł ją samotnie w 11,5 godziny.

Bartek Ziemski i Jonantan Zazula (fot. Grupa Młodzieżowa PZA)

Bartek Ziemski i Jonantan Zazula (fot. Grupa Młodzieżowa PZA)

Bartek Ziemski i Jonatan Zazula działali w Alpach w ramach zgrupowania Grupy Młodzieżowej PZA. Celem tego programu jest wyszkolenie mocnych i aktywnych wspinaczy alpejskich, którzy będą w stanie atakować poważne problemy wysokogórskie. By to osiągnąć Polski Związek Alpinizmu organizuje serię wyjazdów i szkoleń unifikacyjnych w rejonach skalnych i górskich Europy pod okiem czołowych polskich alpinistów oraz zaangażowanych uczestników z poprzedniej Grupy Młodzieżowej.

Jonatan określa przejście grani jako najambitniejsze w górskiej karierze zespołu, a raport na Instagramie jest na razie krótki:

Drugi raz na Blancu i znowu ciekawą drogą. 45h wspinania (w tym 5h snu), 25 zjazdów, kilka grani śnieżnych, wspinanie w skale, parch, bez sensownych wycofów, stalowa puszka na środku grani, widoki z góry niesamowite. Schudłem chyba z 7 kg

Zespół obecnie działa na Kaukazie w ramach wyjazdu Klubu Wysokogórskiego SAKWA.

Źródło: Grupa Młodzieżowa PZA
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum