22 lipca 2019 09:23

Nina Caprez pokonuje “Voie Petit” (8b, 450 m)

Nina Caprez może być dumna z kolejnej wielkiej górskiej drogi. Szwajcarka poprowadziła alpejski klasyk – Voie Petit (8b, 450 m) na Grand Capucin.

Z granitowym wspinaniem na Grand Capucin (3838 m) w masywie Mont Blanc Nina Caprez oswoiła się już kilka lat temu. W sierpniu 2017 roku w zespole z Arnaudem Petitem otworzyła tu 470-metrową L’or du temps. Nie udało im się wówczas przejść całości klasycznie, zrobili to kilkanaście dni później Słowacy Pavel Kratochvíl, Róbert Luby i Martin Krasňanský, wyceniając kluczową długość (jedną z 12) na 7c+. Zresztą sama Caprez także nie odpuściła i wróciła po klasyczne przejście w 2018 roku.

Jak pewnie czuje się w alpejskim granicie Nina pokazała kilka dni temu. Bardzo sprawnie, bo już w drugim podejściu, pokonała klasyk nad klasyki – Voie Petit. Podczas pierwszej próby wspinała się z belgijskim asem Seanem Villanuevą. Niestety, zła pogoda zatrzymała ich na kilka wyciągów przed końcem. Na drogę Szwajcarka wróciła tydzień później, tym razem z doświadczoną Słowenką Martiną Cufar: „Martina poświęciła mi cały dzień, asekurując i wspinając się na drugiego” – napisała Caprez.

Cała akcja zajęła zespołowi 11 godzin. Tym samym padło drugie kobiece przejście alpejskiej sławy, pierwsze zrobiła w 2016 roku Francuzka Caroline Ciavaldini.

Voie Petit wytyczyli w 1997 roku Arnaud Petit i Stéphanie Bodet. Francuzom nie udało się jednak pokonać wówczas klasycznie kluczowego wyciągu. Drogę odhaczył w całości dopiero Alexander Huber w 2005 roku, wyceniając najtrudniejszą, sięgającą około 40 metrów długość liny na 8b. Voie Petit ma także polskie przejście. W 2011 roku pokonali ją Konrad Ociepka i Marcin Wszołek(rozmowę o tym właśnie przejściu znajdziecie tutaj).

***

Nina Caprez, poza tym że świetnie wspina się sportowo w skałach, ma za sobą wiele udanych przepraw przez trudne  wielowyciągowe klasyki. Dla przykładu kilka z Rätikonu: Unendliche Geschichte 8b+, pierwsze kobiece przejścia Silbergeiera 8b+ i Hannibals Alptraum 7c, Headless Children 10- (8b).

Brunka
źródło: FB N. Caprez
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum