9 lipca 2019 18:50

Kazuya Hiraide i Kenro Nakajima nową drogą na Rakaposhi

Japoński doborowy zespół w składzie Kazuya Hiraide i Kenro Nakajima wytyczył w stylu alpejskim nową drogę na dziewiczej południowej ścianie Rakaposhi (7788 m) w Pakistanie.

Południowa ściana Rakaposhi i przebieg wspinaczki zespołu Kazuya Hiraide i Kenro Nakajima (fot. FB Reiko Terasawa)

Południowa ściana Rakaposhi i przebieg wspinaczki zespołu Kazuya Hiraide i Kenro Nakajima (fot. FB Reiko Terasawa)

Rakaposhi (7788 m) jest 27. co do wysokości szczytem na Ziemi. Został zdobyty w 1958 roku przez brytyjsko-pakistańską wyprawę. Na szczycie, wspinając się południowo-zachodnią granią, stanęli Mike Banks i Tom Patey.

Drugie wejście na tę piękną górę należy do polsko-pakistańskiej wyprawy, która działała w 1979 roku na północno-zachodniej grani. Na szczyt weszli Andrzej BieluńAnna Czerwińska, Jacek Gronczewski, Sher Khan, Ryszard Kowalewski, Krystyna Palmowska, Tadeusza Piotrowski i Jerzy Tillak.

Kazuya Hiraide i Kenro Nakajima zdecydowali się na atak na dziewiczą południową ścianę Rakaposhi. Na szczycie, wspinając się w stylu alpejskim, stanęli 2 lipca o 12 czasu lokalnego. Według pierwszej relacji, ze względu na opad śniegu spędzili aż 3 noce w obozie trzecim na wysokości 6800 m, a wejście na szczyt udało się w ostatnim możliwym momencie.

Kazuya Hiraide i Kenro Nakajima (fot. Reiko Terasawa)

Kazuya Hiraide i Kenro Nakajima (fot. Reiko Terasawa)

Kazuya Hiraide i Kenro Nakajima to bardzo doświadczeni i odważni wspinacze. W ubiegłym roku za wspinaczkę na Shispare zostali wyróżnieni Złotym Czekanem. Ich sylwetki znajdziecie w tekście: Kazuya Hiraide: „Shukriya” znaczy dziękuję.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum