15 lipca 2019 09:04

Jorge Díaz-Rullo pokonuje “Biographie” 9a+

Wspaniały sezon ma Jorge Díaz-Rullo. W maju 19-latek z Madrytu pokonał w Villanueva del Rosario La Planta de Shiva 9b, a potem – jakby na potwierdzenie swojej niesamowitej formy – dołożył jeszcze serię dróg 9a. Tymczasem 13 lipca poprowadził klasyk nad klasyki, Biographie 9a+ w Céüse.

https://www.instagram.com/p/Bz3maYWog1D/

Hiszpan spędził na Biographie osiem dnim, po przejściu napisał między innymi:

Dla mnie ta droga to marzenie. Niesamowite miejsce, doświadczenie, proces, wszyscy ludzie, którzy mnie wspierali.

Biographie w Céüse to marzenie chyba wszystkich czołowych zawodników i zawodniczek. Od lipca 2001 roku i premierowego przejścia Chrisa Sharmy linię powtórzyło 17 wspinaczy (licząc Hiszpana). W tym zacnym gronie znalazł się także Piotrek Schab, który przeszedł drogę w ubiegłym roku. Rodzynkiem w męskim klubie pogromców francuskiego klasyka jest Amerykanka Margo Hayes (2017).

***

Największym osiągnięciem Hiszpana w skałach jest wspomniana na początku La Planta de Shiva 9b. Jorge zrobił piąte przejście drogi. Pierwszy był Adam Ondra (2011), pięć lat później Jakob Schubert, a potem jeszcze Angela Eiter (2017) i Jonathan Siegrist (2019).

19-latek może pochwalić się też między innymi dwiema swoimi drogami wycenionymi na 9a+; Panoramą w Patones i Circo Ibérico w Cuence. No i trudnymi boulderami; Soyuz 8C w Zarzalejo i Kaizen 8C (trawers) w rejonie Torrelodones.

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum