21 lipca 2019 13:42

Gasherbrum VII: trwa akcja ratunkowa po ciężko rannego Francesco Cassardo [aktualizacja]

Na Gashebrumie VII działał włoski zespół – Francesco Cassardo i Cala Cimenti. Wczoraj w ciągu dnia dotarły dwie ważne informacje od wspinaczy. Jedna donosiła o sukcesie – dziewiczy wierzchołek GVII został zdobyty. Druga nie była już optymistyczna – Francesco odpadł podczas zejścia, w wyniku kilkusetmetrowego upadku doznał poważnych obrażeń.  Trwa akcja ratunkowa.

Cala dotarł szybko do partnera (na ok. 6300 m), przez całą noc utrzymywał kontakt ze swoją partnerką Eriką, podając informacje o jego stanie. Cala otrzymywał również od lekarzy potrzebne wskazówki.

Cala Cimenti (po lewej) i Francesco Cassardo w Skardu na początku wyprawy (fot. profil FB Cala Cimenti)

Od razu rozpoczęto również rozmowy o akcji helikopterowej. Niestety już tradycyjnie została ona opóźniona przez pakistańską biurokrację. Interwencja ambasady włoskiej przyspieszyła sprawę, ale dzisiaj rano helikoptery Askari Aviation uczestniczyły w ewakuacji 8 wspinaczy spod K2 i Broad Peak. Nie ma na razie wieści, czy udało im się wrócić pod Gasherbrumy.

Cala rozpoczął opuszczanie swojego partnera o około 100 metrów, do wysokości, z której jest szansa, że zostanie on zabrany bezpośrednio przez helikopter.

W bazie pod Gasherbrumem I czeka na helikopter Marco Confortola, który ma pomóc w dalszej akcji. Działający w tym rejonie Denis Urubko i Don Bowie również zaangażowali się pomoc – wyruszyli w górę i planują dotrzeć do Włochów wspinając się.

[Aktualizacja 14:12] Z ostatnich informacji przekazanych przez profil FB Cimentiego wynika, że do Włochów dotarli Denis i Don. W kierunku zespołu wyruszyli również dwaj Polacy.

Jeśli helikopter nie przyleci ekipa ratunkowa ma zamiar rozpocząć znoszenie Francesco na dół.

Sprocket
Źródło: Profil FB Cala Cimenti, montagna.tv
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum