31 lipca 2019 12:54

Denis Urubko wraca na Gasherbrum II i jutro planuje atak szczytowy nową drogą [aktualizacja]

Ostatnio Denis Urubko więcej czasu poświęca na ratowanie himalaistów niż na swoje plany. Pokazuje dzień w dzień, jak ważna w górach jest solidarność i troska o życie ludzi. Jednak jeden z najlepszych himalaistów świata ma również swój plan wspinaczkowy, którym jest nowa, wytyczona w samotnie, droga na Gasherbrum II.

Przed chwilą na jego profilu FB pojawiła się informacja, że Denis dotarł do obozu I na 5900 m – obóz położony jest na lodowcu u podnóża zboczy GII. Do tego miejsca towarzyszyła mu trójka wspinaczy, wśród nich jest Don Bowie. Jednak już jutro Urubko planuje dotrzeć na szczyt po szybkiej i samotnej wspinaczce, a następnie zejść drogą normalną – wspierający go wspinacze będą czekać na niego w obozie 1 lub wyjdą mu naprzeciw.

[aktualizacja, 31.07.2019, 12:40] Mamy nowe wieści z Gasherbruma II: Denis dzisiaj rano zrobił rekonesans, sprawdzał m.in. warunki śniegowe. Postanowił wyruszyć dzisiaj wieczorem o 22.00 (czasu miejscowego). Dalsze plany bez zmian – szybki, samotny atak, nową drogą na szczyt Gasherbruma II!

[aktualizacja, 1.08.2019, 11:30] Denis wyruszył w górę zgodnie zapowiedzią. Wspina się od 22.00 (środa), nie ma z nim kontaktu – nie wziął ze sobą telefonu satelitarnego, ani radia. Trzymamy kciuki i czekamy na wieści.

Planowana, prawdopodobna linia nowej drogi Denisa Urubko na Gasherbrum II (fot. profil FB D. Urubko)

Prawdopodobna linia Urubki wiedzie na lewo od drogi klasycznej, a w piramidzie szczytowej kieruje się na zachodnią ścianę (w 2018 roku wspinali się po niej Adam Bielecki i Felix Berg). Oczywiście na szczegóły musimy poczekać.

Denis Urubko pod Gasherbrumem II (fot. profil FB D. Urubko)

Trzymamy kciuki za powodzenie akcji Denisa i dołączamy (spóźnione o jeden dzień) życzenia urodzinowe. Wszystkiego najlepszego!

Sprocket
Źródło: Profil FB Denisa Urubko
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum