10 lipca 2019 15:26

Anna Czerwińska kończy 70 lat

Dzisiaj, 10 lipca, swoje 70. urodziny obchodzi Anna Czerwińska, alpinistka i himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i pierwsza Polka z Koroną Ziemi.

Anna Czerwińska na Żebrze Abruzzi na K2 podczas wyprawy w 2005 roku (fot. Darek Załuski)

Anna Czerwińska na Żebrze Abruzzi na K2 podczas wyprawy w 2005 roku (fot. Darek Załuski)

Anna Czerwińska przygodę z górami rozpoczęła pół wieku temu. Uczestniczyła w wyprawach wspinaczkowych m.in. z Wandą Rutkiewicz i Krystyną Palmowską.

W karierze zdobyła sześć ośmiotysięczników i jest pierwszą Polką, która osiągnęła Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Weszła na Mount Everest jako druga Polka w historii. Na swoim koncie ma również pierwsze polskie kobiece wejścia na Lhotse (2001) i Makalu (2006) oraz pierwsze kobiece przejście zimowe północnej ściany Matterhornu (1978, w czteroosobowym zespole). Zdobyła także m.in. Czo Oju i Gaszerbrum II oraz średni wierzchołek Sziszapangmy i tzw. Rocky Summit (przedwierzchołek) na Broad Peaku.

Szerszej publiczności Czerwińska znana jest przede wszystkim jako wspaniała gawędziarka, a spotkania z nią na długo zapadają w pamięć. Ten talent do opowiadania zaowocował serią książek “Górfanka”:

W 2018 roku Anna Czerwińska otrzymała Super Kolosa za całokształt działalności górskiej.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum