11 czerwca 2019 09:30

Jeszcze raz Vail… w filmowym kadrze

Jeszcze raz finał boulderowego Pucharu Świata 2019, tym razem najlepsze momenty decydującej batalii na deskach Vail. Końcowe łupy zgarnęli Janja Garnbret i Tomoa Narasaki, ale jednym z bohaterów finału był też Yoshiyuki Ogata.

***

Gwiazdą tegorocznych rozgrywek była Janja Garnbret. Pod wrażeniem Słowenki byli chyba wszyscy śledzący pucharowe imprezy, słów uznania nie szczędzili komentatorzy, kibice, z podziwem cmokali startujący równolegle zawodnicy. I trudno się dziwić, Janja dokonała rzeczy fenomenalnej. I nie tyle chodzi o samo zwycięstwo w Pucharze Świata, ale o styl, w jakim tego dokonała – była najlepsza we wszystkich odsłonach sezonu (6x złoto). Taka sztuka nie udała się wcześniej żadnej z zawodniczek.

Janja Garnbret (fot. Luka Fonda)

Garnbret chyba nadal nie wierzy, czego udało jej się dokonać:

Jeśli na początku sezonu powiedzielibyście, że wygram każde pojedyncze zawody, po prostu zaczęłabym się śmiać i powiedziałabym, że to niemożliwe, ale stałam tam przed ostatnim finałowym boulderem, mając taką szansę. Wiedziałam dokładnie, co muszę zrobić. Głeboki oddech. Masz to. Bez zastanawiania się wstawiłam się w boulder. Zrobiłam strzał i znalazłam się na topie. Cooo? Przez głowę przeszło mi miliard myśli. Myślałam o tych wszystkich ludziach, którzy pomogli mi znaleźć się w tym miejscu(…)

Zaskoczony wygraną w końcowej klasyfikacji był Tomoa Narasaki, tym bardziej, że nie startował we wszystkich tegorocznych rozgrywkach:

Odkąd wygrałem po raz pierwszy w 2016 roku, wywalczyłem srebro w dwóch kolejnych sezonach 2017 i 2018. Teraz jestem niesamowicie szczęśliwy, że wróciłem na najwyższe podium. To zwycięstwo było 100 razy trudniejsze niż za ostatnim razem…

Tomoa Narasaki (fot. climbers-web.jp)

Tomoa Narasaki to oczywiście jeden z najmocniejszych filarów japońskiej ekipy (teraz już dwukrotny lider PŚ, do tego mistrz świata z 2016 roku), ale rewelacyjnie zakończył ten sezon także jego kumpel z kadry, Yoshiyuki Ogata. Japończyk, startujący na panelu od sześciu lat, właśnie w Vail po raz pierwszy wskoczył na najwyższe podium, i dzięki temu awansował także na medalową pozycję w generalnej klasyfikacji.

Klasyfikacja generalna PŚ 2019 w boulderingu

Janja Garnbret (Słowenia)
Akiyo Noguchi (Japonia)
Fanny Gibert (Francja)

Tomoa Narasaki (Japonia)
Adam Ondra (Czechy)
Yoshiyuki Ogata (Japonia)

Brunka
źródło: profile T. Narasaki, J. Garnbret, IFSC
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum