9 czerwca 2019 10:52

PŚ Vail 2019: historyczne zwycięstwo Janji Garnbret, wśród mężczyzn wygrywa Yoshiyuki Ogata

Sezon Pucharu Świata w boulderingu dobiegł końca. Zawodnicy mogą udać się teraz na zasłużone wakacje, choć pewnie nie za długie, bo niektórzy już rozpoczynają przygotowania do kolejnej rundy pucharowej, tym razem z liną. A w finale w Vail zwyciężyli Janja Garnbret i Yoshiyuki Ogata. Słowenka odebrała też puchar za cały sezon 2019.

Najlepsze zawodniczki w Vail i w klasyfikacji generalnej (fot. Daniel Gajda Photography / źródło IFSC)

W Vail Janja Garnbret nie musiała wcale wygrać, pierwsze miejsce miała zaklepane jeszcze przed wyjazdem do Stanów. W zasadzie potwierdziła tu jedynie swoją dominację w tegorocznych rozgrywkach. Być może nie zwyciężyła w tak spektakularnym stylu, jak zwykła robić to wcześniej (widać było już lekkie zmęczenie, a może i znużenie sezonem), ale to ona pozostaje niekwestionowaną królową panelu – wszystkie sześć imprez pucharowego kalendarza należało do niej[!]. Takiego wyniku nie osiągnęła w historii żadna z zawodniczek.

Janja Garnbret nie kryła wzruszenia (Eddie Fowke):

O drugie miejsce w rankingu biły się Akiyo Noguchi i Fanny Gibert. Świetnie dysponowała Francuzka (po półfinale na czele stawki) tym razem musiała uznać wyższość Japonki. Tym samym to Akiyo zgarnęła 2. miejsce w końcowej klasyfikacji (nawiasem mówiąc Noguchi ma na półce już cztery puchary).

Finał kobiet:

 1. Janja Garnbret 4T4z
 2. Akiyo Noguchi 3T4z
 3. Fanny Gibert 2T4z
 4. Miho Nonaka 2T4z
 5. Locy Douady 1T4z
 6. Mao Nakamura 1T4z

W Vail wystartowały też siostry Kałuckie, Aleksandra była 41., a Natalia 47.

Tymczasem u mężczyzn spore przetasowania. Nie wykorzystał swojej szansy na zwycięstwo Adam Ondra. Bohaterem wieczoru został 21-letni Japończyk Yoshiyuki Ogata, fantastycznie fleszujący ostatni z boulderów. Yoshiyuki nie tylko wygrał amerykańską imprezę (notabene to jego pierwsze pucharowe laury w karierze), ale też brawurowo przeskoczył w klasyfikacji generalnej na trzeci stopień podium. Cóż, siła japońskiego boulderingu…

Yoshiyuki Ogata i fantastyczny flesz na ostatnim problemie

Czech zajął w Vail 5. pozycję,  wyprzedziło go w finale jeszcze trzech zawodników, Japończyk Tomoa Narasaki, Koreańczyk Jongwon Chon i Niemiec Jan Hojer. Tym samym do Narasakiego, mistrza świata z Paryża 2016 i lidera PŚ 2016, trafiła główna nagroda sezonu.

Finał mężczyzn:

 1. Yoshiyuki Ogata  4T4z
 2. Tomoa Narasaki 3T4z
 3. Jongwon Chon 3T4z
 4. Jan Hojer 2T4z
 5. Adam Ondra 2T3z
 6. Sean McColl 1T3z

Finały z odtworzenia

***

Klasyfikacja generalna PŚ 2019 w boulderingu

Janja Garnbret
Akiyo Noguchi
Fanny Gibert

Tomoa Narasaki
Adam Ondra
Yoshiyuki Ogata

Brunka
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum