19 czerwca 2019 16:32

Nanda Devi East: jutro kolejne wyjście w górę

Do tej pory polska wyprawa na Nanda Devi East (7434 m) zdążyła osiągnąć wysokość 6300 m. Wszystkie działania przebiegają zgodnie z planem, a na jutro zaplanowane jest kolejne, ważne wyjście w górę.

Przebieg drogi granią południową. Rozmieszczenie obozów orientacyjne – plan polskiej wyprawy zakłada założenie jedynie dwóch lub trzech obozów w zależności od warunków panujących na grani (fot. Anindya Mukherjee / dreamwanderlust.com)

Warunki pogodowe na Nanda Devi East trudno nazwać idealnymi. W ostatnich dniach monsun sprowadził w rejon góry opady śniegu. Niemniej, jak pisze Rafał Fronia, prognozy dają nadzieję na kontynuację akcji:

“Niebawem zacznie się bój o szczyt…” pisze Rafał. Atak szczytowy zależy jednak od wielu czynników, w szczególności od pogody oraz poziomu aklimatyzacji zespołu, który w tym momencie nie jest jeszcze 100-procentowy. Do tej pory himalaiści osiągnęli wysokość 6300 m, gdzie złożyli depozyt sprzętu. Do tej wysokości droga jest też zaporęczowana.

Członkowie wyprawy “Nanda Devi East Polish Expedition 2019” liczą na to, że prognoza na najbliższe dni sprawdzi się, i pogoda pozwoli już jutro wznowić akcję. Z zamiarem wyjścia powyżej obozu na wysokości 6300 m z bazy wyruszy jutro pięć osób:

  • Rafał Fronia
  • Jarek Gawrysiak
  • Wojtek Flaczyński
  • Jan Lenczowski
  • Filip Babicz

Baza pod Nanda Devi East (fot. Anindya Mukherjee)

Brak łącza satelitarnego sprawia, że kontakt z ekipą pod Nanda Devi East jest mocno ograniczony. Kilka informacji na temat postępów i samopoczucia członków wyprawy przekazuje Piotr Tomala:

Wszyscy czują się dobrze, są zdrowi i podkreślają, że atmosfera na wyprawie jest bardzo dobra. Wygląda na to, że to zgrany zespół. Dzięki temu dotychczasowe działania na górze przebiegały sprawnie i zgodnie z planem. Z niecierpliwością czekam na kolejne informacje od chłopaków i trzymam kciuki.

Dzisiaj dotarła do nas również informacja o nowym sponsorze, który wesprze finansowo działania programu “Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera”. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

***

Na kopule szczytowej Nanda Devi East (fot. arch. Jana K. Dorawskiego)

Przypominamy, że wyprawa “Nanda Devi East Polish Expedition 2019” oprócz oczywistego celu jakim jest zdobycie wierzchołka, jest pierwszym etapem działań przygotowawczych w ramach programu PHZ, w wyniku których ma zostać wyłoniony przyszły skład zimowej wyprawy na K2. Ponadto wyprawa upamiętnia pierwszych polskich zdobywców góry, którzy dokonali tego dokładnie 80 lat temu. 2 lipca 1939 roku górę zdobyła dwójka Polaków, Jakub Bujak i Janusz Klarner. Była to pierwsza polska wyprawa w Himalaje.

Michał Gurgul
źródła: PHZ
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum