2 czerwca 2019 11:58

Ograniczenia na drodze na Mont Blanc! Władze grożą więzieniem i karami pieniężnymi

Od 1 czerwca br. obowiązuje nowe zarządzenie prefekta departamentu Haute Savoie. Alpiniści, zdobywający Mont Blanc (4810 m) drogą normalną, są zobowiązani do posiadania rezerwacji w jednym ze schronisk na górze. Urzędnicy grożą wysokimi karami.

Mont Blanc i droga normalna

Zarządzenie ma służyć zmniejszeniu liczby alpinistów zdobywających najwyższy szczyt Alp. Jak mówi Pierre Lambert, prefekt regionu Haute Savoie, dotychczasowe kampanie informacyjne prowadzone przez władze nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Rocznie na Mont Blanc od strony Chamonix wchodzi ok. 25 tys. osób. W tym i ubiegłym roku zginęło tam 15 osób a w przeddzień wejścia w życie rozporządzenia na drodze normalnej śmierć poniósł 25-letni Słowak.

Wspinacze trawersujący Grand Couloir na drodze normalnej na Mont Blanc

Wspinacze, zdobywający Mont Blanc drogą normalną od strony francuskiej w okresie od 1 czerwca do 29 września, są zobowiązani posiadać rezerwację w jednym ze schronisk na drodze (Tête rousse, Goûter lub Nid d’Aigle) oraz dokument umożliwiający identyfikację.

Kontrole będą przeprowadzane przez Gendarmerie de Haute Montagne (PGHM) i członków 'białej brygady’ utworzonej przez gminę Saint-Gervais.

Nie przestrzeganie tego zarządzenia może skutkować wyjątkowo wysokimi konsekwencjami. Jak czytamy na stronach Le Douphine:

Prefekt przypomniał, że biwakowanie w zabronionych miejscach może być zagrożone 2 latami więzienia i 300 tys. euro kary, i że „każdy kto buntuje się” przeciwko działaniom osób odpowiedzialnym za realizację dekretu jest zagrożony karą 2 lat więzienia i 30 tys. kary, a w przypadku grupy kara może wynosić 3 lata i 45 tys. euro.

Mysza

Źródło: france3-regions.francetvinfo.fr, france24.com

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Ograniczenia na drodze na Mont Blanc [11]
    A co z biwakiem Tete Rousse? Czy on też wymaga…

    4-06-2019
    Sołtys