Delegaci MKOl za wspinaniem sportowym w Paryżu w 2024 roku!

Dzisiaj, 25 czerwca, w Lozannie delegaci na Sesji Plenarnej Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego podjęli decyzję o włączeniu wspinania sportowego do programu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Wspinaczka zyska drugi komplet medali!

Wspinanie sportowe będzie obecne na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2020 roku

Wspinanie sportowe będzie obecne na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2020 roku

Wspinanie sportowe pojawi się po raz pierwszy na Igrzyskach w przyszłym roku w Tokio. Po decyzji delegatów na sesji w Lozannie obecność wspinania na kolejnych Igrzyskach w Paryżu jest prawie pewna. Ostateczną decyzję podejmie w grudniu 2020 roku Zarząd MKOl, ale trudno sobie wyobrazić, by była sprzeczna z decyzją delegatów Sesji Plenarnej i wolą Komitetu Organizacyjnego Igrzysk w Paryżu. Chyba że debiut wspinania w Tokio okaże się katastrofą…

Proces akceptacji sportów dodatkowych do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024

Proces akceptacji sportów dodatkowych do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024

Obecność wspinania sportowego w Tokio została okupiona powstaniem tzw. formatu łączonego (olimpijskiego), czyli kombinacji składającej się z czasówek, boulderów i prowadzenia. Format był kontestowany przez wspinaczy (patrz Adam Ondra: “format łączony to wielka tragedia dla naszego sportu”).

Szczęśliwie w Paryżu, dzięki decyzji Komitetu Organizacyjnego, zawodnicy nie będą zmuszeni do walki w formacie łączonym. Zaproponowano osobną rywalizację dla biegaczy (16 zawodników i 16 zawodniczek) oraz konkurencję łączoną dla boulderowców i wspinaczy z liną (20 zawodników i 20 zawodniczek).

Poza wspinaniem sportowym zaakceptowano obecność skateboardingu, break dancingu i surfingu. Trzeba zaznaczyć, że wszystkie cztery sporty będą dodatkowymi. Co oznacza, że organizator kolejnych igrzysk, które zostaną rozegrane w roku 2028 w Los Angeles nie będzie musiał włączyć ich do programu.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum