17 czerwca 2019 13:28

Magda Łączak wygrywa Zugspitz Ultratrail

W miniony weekend już po raz 9. odbył się największy festiwal biegów górskich u naszych zachodnich sąsiadów – Zugspitz Ultratrail. Na trasach w okolicach najwyższego szczytu Niemiec – Zugspitze (2962 m n.p.m.) wzięło udział 2500 biegaczy, w tym prawie 40 zawodników z Polski. Najlepszy wynik uzyskała zawodniczka Salomon Suunto Team, Magdalena Łączak, która bezapelacyjnie zwyciężyła w biegu głównym na najdłuższym dystansie.

Magda Łączak wygrywa Zugspitz Ultratrail (fot. materiały organizatora)

W ubiegłym roku Magda Łączak ukończyła rywalizację na trasach Zugspitze na najniższym stopniu podium, tym razem nie dała rywalkom szans. Warto nadmienić, że zawodniczka Salomona wystartowała w tej imprezie właściwie nieco przypadkowo. Na start Magda i Paweł Dybek (również zawodnik Salomona, a prywatnie partner Magdy) zdecydowali się dopiero w środę. To był nieplanowany start, dlatego Magda i Paweł czekali na decyzje organizatora, potwierdzającą dopuszczenie ich do biegu.

Niestety, prognozy pogody nie były optymistyczne. Sporo śniegu na trasie, a także możliwość sobotnich burz i silnych opadów deszczu, spowodowały korekty trasy. Na początku mówiło się o niewielkiej, kilkukilometrowej korekcie. Ostatecznie na kilkanaście godzin przed startem organizatorzy poinformowali, że pełen dystans 102 km zostanie skrócony do zaledwie 63 km.

Na szczęście nie miało to większego wpływu na samopoczucie Magdy i przebieg rywalizacji. Polka od początku narzuciła mocne tempo i prowadziła niemal od startu. W miarę pokonywania dystansu powiększała przewagę nad goniącymi ją Niemkami Simone Schwarz i Juliane Totzke.

Mielczanka pojawiała się na mecie z czasem 7:29:29 i o ponad 15 minut pokonała Simone Schwarz. 20 minut po Magdzie dobiegła Juliane Tozke.

W męskiej rywalizacji trzecie miejsce w biegu głównym zajął Marcin Świerc, który świetnym finiszem zdołał wywalczyć podium. Wygrał Niemiec Florian Reichert (6:04:59). Drugi był Hiszpan Tofol Castaner Bernat (6:10:54). Czwarty Dylan Bowman stracił do Marcina Świerca ponad półtorej minuty (6:14:40). Na piętnastym miejscu zmagania ukończył Paweł Dybek (7:31:31).