22 czerwca 2019 23:27

Łukasz Dudek pokonuje wielowyciągową „Tortour” 8c – samotnie!

Ostatnimi laty Łukasz Dudek (Salewa, KW Częstochowa) przyzwyczaił nas do świetnych wielowyciągowych prowadzeń, podczas których wspinał się w zespole z Jackiem Matuszkiem. Tym razem będzie mowa o przejściu Tortour 8c w austriackim paśmie Hochschwab Gebirge. Łukasz nie dość, że dokonał (prawdopodobnie) 1. powtórzenia tej linii, to jeszcze zrobił to w samotnej wspinaczce! Ten świetny wyczyn miał miejsce 14 czerwca.

Łukasz Dudek na wielowyciągowej „Tortour” 8c (fot. Piotrek Deska Outdoor Photography)

Tortour to 8-wyciągowa droga o trudności 8c max i długości 280 metrów, znajdująca się na południowo-zachodniej ścianie Schartenspitze. Wspinanie na drodze ma charakter techniczny, linia biegnie w lekko przewieszonej skale, z fragmentami mocno przewieszonymi. Autorem pierwszego klasycznego prowadzenia był Michael Kemeter (w towarzystwie Paula Kiefera). Austriak tak opisywał swoje doświadczenia z Tortour:

Przez lata przyswajałem mentalnie poszczególne ruchy na tym najtrudniejszym wyciągu… Marzyłem o tym, by stać się dość silnym, aby w końcu pokonać klasycznie całą linię i to w ciągu jednego dnia.

Wróćmy jednak do Łukasza i jego pomysłu na pokonanie tak wymagającej drogi:

Pomysł przewspinania samotnie drogi wielowyciągowej powstał podczas zeszłorocznych samotnych prób na Coronie XI- – najtrudniejszej klasycznej linii w Tatrach. Dzięki zmodyfikowaniu i przerobieniu starego Gri Gri oraz przejściu kilkudziesięciu dróg na Jurze w celu optymalizacji niezbędnych operacji sprzętowych stało się to możliwe.

Łukasz podczas próba na „Tortour” zmagał się również z upałami (fot. profil FB Ł. Dudek)

Łukasz musiał pokonać nie tylko trudności skalne – tak pisał o swoich próbach podczas fali upałów (wpis z 13 czerwca):

Wspinanie przy obecnych warunkach na południowej ścianie Schartenspitze jest z pewnością wyzwaniem dla najwytrwalszych plażowiczów. Krem do opalania wydaje się niezbędny na wyposażeniu. Wczoraj udało się rozpatentować wyciąg 4. za 8b+, 5. za 8c i 6. za 7c. O ile wydaje się, że na pierwszym z nich poczynam sobie całkiem śmiało, o tyle wyciąg za 8c przysparza mi sporo kłopotów. Najlepsza motywacja jest gdy ciśnie się w ciągu dlatego jutro taki mam właśnie zamiar 🙂

Sukces przyszedł dość szybko, bo następnego dnia. Ale dopiero dzisiaj wieczorem Łukasz pochwalił się swoim wyczynem, przy okazji przesyłając podziękowania:

Przygoda choć niedawno rozpoczęta już dobiegła końca.
Pierwsze moje prowadzenie solo drogi wielowyciągowej stało się faktem. Tortour 8c zyskało najprawdopodobniej pierwsze powtórzenie. Dzięki dla Basia Dudek za wsparcie i Piotrek Deska za świetne fotki.

Przebieg drogi Michaela Kemetera „Tortour” 8c (fot. Frank Kretschmann)

Jesteśmy pod wielkim wrażeniem ewolucji kunsztu wspinaczkowego Łukasza. To do niego należy przecież pierwsze polskie 9a, czyli Martin Krpan w 2009 roku. Potem przyszła „transformacja” ze świetnego wspinacza skałkowego w specjalistę od ekstremalnych dróg wielowyciągowych.

Łukasz stał się wspinaczem wszechstronnym, wystarczy wspomnieć jego przejścia trudnych wielowyciągówek (w zespole z Jackiem Matuszkiem w ramach Alpine Wall Tour) – End of Silence (2013), Des Kaisers neue Kleider (2014), Brento Centro (2015), Silbergeier (2015), Bellavista (2015), czy Project Fear (2017). W międzyczasie Łukasz nie zapomniał nawet o boulderingu – w 2015 roku uporał się z autorskim boulderem Obsesja 8C. W zeszłym roku, wraz z Jackiem, zapisali się w historii Cima Grande, prowadząc autorską linię na tej legendarnej turni – powstała wtedy pierwsza polska klasyczna droga Premiere 7b.

Gratulacje!

Sprocket
Źródło: profil FB Łukasz Dudek, archiwum

Tortour, 8c, 280 m
Schartenspitze, Austria
Trudności poszczególnych wyciągów: 6a+, 7a+/b, 7a+, 8b+, 8c, 7c, 6a+, 7b+
Pierwsze przejście: lato 2012, Michael Kemeter, Stefan Lieb
Pierwsze przejście klasyczne: 15 czerwca 2017, Michael Kemeter, Paul Kiefer
Sprzęt: 12 ekspresów, camy BD 0,5 i 0,75

Krótki film przedstawiający Michaela Kemetera podczas wspinaczki na Tortour:
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Tortour [9]
    Lol Niesamowite przejście. Czapki z głów! Gratulacje Duder

    23-06-2019
    Apache