24 czerwca 2019 09:21

Karl Egloff rekordowo na Denali. 11:44 tam i z powrotem…

20 czerwca Karl Egloff w rekordowym czasie wbiegł na Denali (6190 m). Na zdobycie najwyższego szczytu Ameryki Północnej potrzebował zaledwie 7 godzin 40 minut, a na całą drogę z bazy do bazy poświęcił zaledwie 11 godzin i 44 minut. Poprzedni rekord został pobity o 4 minuty!

Karl Egloff na Denali (fot. FB Karl Egloff)

Karl Egloff na Denali (fot. FB Karl Egloff)

Rekord trasy na Denali należał od 2014 roku do Kiliana Jorneta, który wszedł na wierzchołek przez West Buttress i zszedł na dół w czasie 11 godzin i 48 minut. Trzeba zaznaczyć, że Katalończyk używał podczas tego wejścia nart.

Natomiast Karl Egloff, obywatel Szwajcarii i Ekwadoru, zdecydował się na atak wyłącznie na nagach, co w zejściu było dużym wyzwaniem:

20 czerwca był fantastycznym dniem na Denali. Góra pokazała swój charakter, temperatury ok -30°C i wiatr 40-50 km/h wystawiły na próbę naszą psychikę i kilka razy wywołały łzy. Wejście na szczyt zajęło 7:40. Zejście było bardzo trudne i psychicznie wymagające ze względu na miękki i mokry śnieg. Wsparcie przyjaciół i rodziny pozwoliło mi biec dalej i bezpiecznie wrócić do bazy.

Trasa przez West Buttress na Denali (fot. Alpine Ascents International)

Rekord na Denali to część projektu 7 Summits. W tym względzie Egloff biegnie śladami słynnego Kiliana i biegnie bez kompleksów. W 2014 roku odebrał mu rekord na Kilimandżaro (6:42), a rok później na najwyższym szczycie Ameryki Południowej, Aconcagua (11:52). Egloff ma na swoim koncie także rekord wejścia i zejścia na Elbrus (4:20:18).

Mysza

Źródło: FB Karl Egloff
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum