14 czerwca 2019 15:12

Za nami Grivel Ultramaraton Babia Góra: świetny bieg Romana Ficka

8 czerwca odbył się jeden z najtrudniejszych górskich ultramaratów w Polsce, Grivel Ultramaraton Babia Góra. Tegoroczna edycja okazała się wyjątkowa, ponieważ najdłuższy dystans, Grivel Ultramaraton 6xBabia Góra, ma w tym roku finiszera! 6 razy na szczyt, za każdym razem innym szlakiem, w doskonałym czasie 15 godz. i 8 minut, wbiegł Roman Ficek, mieszkaniec Skawicy (Gmina Zawoja).

Roman Ficek, Grivel Ultramaraton Babia Góra 2019 (fot. Karolina Krawczyk)

Roman Ficek jest drugim zawodnikiem, któremu w historii biegu udało się pokonać trasę 6xBabia Góra w limicie czasu, który dla tego dystansu wynosi 17 godzin. Wcześniej udało się tego dokonać Krzysztofowi Dołęgowskiemu, który  w 2017 roku pokonał trasę w 16 godzin i 6 minut. Krzysztof startował na drugiej wersji trasy, ponieważ w 4. edycji przebieg musiał być zmieniony. W tym roku przebieg trasy ponownie uległ zmianie. Ze względu na brak zgody na poprowadzenie tras po najwyższych strefach ochrony przyrody po słowackiej stronie Babiej Góry, z tras musiały zostać wyeliminowane odcinki przebiegające przez teren na Słowacji.

Dzięki Dyrekcji Babiogórskiego Parku Narodowego oraz Nadleśnictwu Sucha udało się jednak zachować ideę Ultramaratonu 6xBabia Góra i poprowadzić trasy tak, by zachować 6 różnych wbiegnięć na szczyt Królowej Beskidów, zachowując przy tym długość trasy oraz liczbę przewyższeń na zbliżonym poziomie. Warto też zaznaczyć, że dzięki tej zmianie trasa wróciła do swojego pierwotnego charakteru z pierwszych 3 edycji, czyli nie posiada ona odcinków płaskich oraz asfaltowych. Jest taka, jak chciał Lucjan Chorąży, współtwórca trasy 6xBabia Góra – prowadzi albo do góry albo na dół.

Grivel Ultramaraton Babia Góra 2019 (fot. Magdalena Sedlak)

Ultramaraton 6xBabia Góra nie jest rywalizacją z innymi zawodnikami, to przede wszystkim rywalizacja z limitem czasu, z Babią Górą, z trudnym technicznie terenem, z pogodą, z samym sobą …

Roman Ficek tak opisuje swoje zmagania:

Ultramaraton 6xBabia Góra to bardzo ciężkie zawody, w których walczysz nie tylko z rywalami, ale przede wszystkim z tą górą i pogodą, jaka Cię tam może spotkać. Trasa nie dość, że ma tysiące przewyższeń, to dochodzą do tego potoki, po których biegniesz w górę i w dół, kilkanaście kilometrów biegu po dzikim lesie, bez ścieżek, ciężki bieg granicą o nachyleniu 30% i wspinaczką po łańcuchach i wiele innych trudności. Nie sposób się tam rozpędzić. W sobotę 8 czerwca zrobiłem to, wbiegłem tam 6x i dobiegłem do mety z czasem 15 godz. i 8 minut. Jestem szczęśliwy i usatysfakcjonowany, że mi się to udało. Niejeden już tego próbował, próbowałem też i ja rok temu, kiedy burza “złamała mi głowę” i ukończyłem wówczas 5xBabia Góra. Jestem drugim człowiekiem, któremu to się udało. Taki był cel! Ultramaraton Babia Góra to wspaniała impreza, na której zawsze będę się pojawiał. Z ręką na sercu mogę powiedzieć, że Organizatorzy robią dobrą robotę i świetnie przygotowali imprezę. I LOVE BABIA MOUNTAIN.

Roman Ficek, Grivel Ultramaraton Babia Góra 2019 (fot. Karolina Krawczyk)

Przed Romanem Fickiem teraz kolejny projekt “Biegiem przez łuk Karpat … ponad 2000 km”.

Sponsorem tytularnym imprezy marka Grivel, która ufundowała nagrody dla najszybszych zawodniczek i zawodników.

Sponsorami byli: Grivel Polska, Garmin Polska, Maspex – Tiger, Consorfrut Polska, Kuracjusz Beskidzki, Leki Polska, Salco, Nikwax oraz HydroFlask.

Projekt realizowany został przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Partnerami biegu byli: Babiogórski Park Narodowy, PKL Mosorny Groń, Nadleśnictwo Sucha, Nadleśnictwo Nowy Targ, PGKiB Zawoja, Gmina Zawoja, Babiogórskie Centrum Kultury, Klub Aktywnych Mam z Zawoi, Traseo.

Obsługę medialną zapewniły: TVP3 Kraków, Magazyn GÓRY, Biegigorskie.pl, Portal Górski, Outdoor Magazyn, Wspinanie.pl, Napieraj.pl, Testy Outdoorowe, suskiDlaWas.info, Tygodnik Podhalański, Sucha24.pl, PowiatSuski.24.pl.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.ultrababia.pl

Organizatorzy
“KOZICA” Fundacja Biegów Górskich
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum