23 czerwca 2019 08:04

Cédric Lachat jako pierwszy powtarza “Sweet neuf” 9a+ Belgijki Verhoeven

Doczekała się Anak Verhoeven powtórzenia swojej najtrudniejszej drogi. Blisko dwa lata temu otworzyła Sweet neuf 9a+ we francuskim rejonie Pierrot Beach. Teraz pierwsze powtórzenie zrobił Szwajcar Cédric Lachat.

Szwajcar na “Sweet neuf” 9a+ (fot. Simon Destombes)

Sweet neuf to kawał siłowego wspinania w przewieszeniu. Droga jest kombinacją Sang neuf  (9a) i końcowej partii starszej, kutej linii Home sweet home (8c/c+). Pierwsza z wymienionych dróg to 15-metrowy projekt Quentina Chastagniera, którego pierwsze przejście należy właśnie do Belgijki

O trudnościach Sweet neuf  Lachat pisze (za Fanatic Climbing):

Co do wyceny nie wiem, co myśleć. Jest łatwiejsza od Biographie i La Rambli – wzorców 9a+, ale z drugiej strony jest trudna, trudniejsza niż wszystkie 9a, które wcześniej zrobiłem. Kolejni wspinacze potwierdzą: drogi próbują Quentin Chastagnier i Seb Boussogne. Być może wkrótce będą inne przejścia!

A poniżej na drodze sama autorka:
 

Jeśli chodzi o skoroszyt Cédrica Lachata. Znajdziemy w nim i trudne drogi wielowyciągowe i krótsze sportowe ekstremy. Z tych krótszych, Szwajcar poprowadził między innymi kilka 9a+, w tym między innymi: Papichulo (2011), Chaxi (2013) – obie w Olianie i La cène du lézard w rejonie Jansegg (2018, pierwsze powtórzenie, oryginalnie wyceniona na 9b).

***

PS Tytułowa Sweet neuf to jedna z najtrudniejszych dróg pokonanych przez kobietę. Nazwisko Belgijki (czołowej zawodniczki Pucharu Świata, niestety nie zobaczymy jej w kilku pierwszych zawodach tego sezonu, Anak nie jest jeszcze gotowa do mocnego wspinania po kontuzji) widnieje obok takich zawodniczek jak: Josune Bereziartu, Margo Hayes i Ashima Shiraishi. Specjalne miejsce zarezerwowane jest oczywiście dla Angeli Eiter, jej rekord (9b) do tej pory nie został wyrównany przez żadną z pań.

Brunka
źródło: Fanatic Climbing, Instagram, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum