21 czerwca 2019 12:22

Bielecki, Urubko, Tomala i Botor odznaczeni Legią Honorową!

Członkowie ekipy ratunkowej z Nanga Parbat – Adam Bielecki, Denis Urubko, Piotr Tomala oraz Jarosław Botor zostaną odznaczeni Legią Honorową, najwyższym francuskim odznaczeniem państwowym. Uroczystość odbędzie się 13 lipca w Rezydencji Ambasady Francji w Warszawie, a następnie zaplanowane jest tradycyjne przyjęcie w ogrodach ambasady. Rangę wydarzenia podkreśla fakt, że przypadnie ono tuż przed obchodzonym 14 lipca francuskim świętem narodowym.

Legia Honorowa: Denis Urubko, Adam Bielecki, Piotr Tomala, Jarosław Botor

Legia Honorowa: Denis Urubko, Adam Bielecki, Piotr Tomala, Jarosław Botor

Polski zespół podjął się w styczniu 2018 roku akcji ratunkowej na Nanga Parbat. Bielecki i Urubko dokonali rzeczy wyjątkowej. W zaledwie kilka godzin pokonali nocą ponad 1000 metrów przewyższenia, łącznie z najtrudniejszym fragmentem drogi, czyli Ścianą Kinshofera. Ok. 2 w nocy dotarli do Elisabeth Revol, znajdującej się wtedy na wysokości ponad 6 tys. m. Po kilku godzinach odpoczynku udało się bezpiecznie sprowadzić odmrożoną Francuzkę, a następnie ewakuować śmigłowcem. Niestety, nie udało się ocalić Tomasza Mackiewicza, który znajdował się dużo wyżej w niewiadomej kondycji.

Denis i Adam oraz uratowana przez nich Elizabeth Revol u podstawy ściany Diamir (fot. Adam Bielecki)

Akcja jest jedną z najbardziej spektakularnych w historii himalaizmu. Była możliwa dzięki wsparciu załóg pakistańskich śmigłowców, błyskawicznej decyzji członków polskiej wyprawy działającej na K2 (dowodzonej przez Krzysztofa Wielickiego), finansowemu zaangażowaniu międzynarodowej społeczności wspinaczkowej i co najważniejsze wyjątkowej determinacji ratowników.

Poświęcenie polskich himalaistów spotkało się z ogromnym uznaniem na całym świecie. Biorących udział w akcji ratowników wyróżnił np. brytyjski Alpine Club (Spirit of Mountaineering) oraz American Alpine Club. Także w Polsce doceniono poświęcenie ratowników – otrzymali Nagrodę Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego  a 10 czerwca br. zostali odznaczeni Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Teraz wiemy, że otrzymają francuską Legię Honorową.

Inicjatorem przyznania tego wyróżnienia polskiej ekipie był Piotr Paćkowski, wspinacz mieszkający od lat we Francji, ​będący od niedawna członkiem prestiżowej Groupe de Haute Montagne. W petycji w marcu 2018 roku napisał:

Przyznanie Legii Honorowej polskim alpinistom będzie aktem uznania ich odwagi, godności oraz altruistycznego poświęcenia, alpinistom, którzy w duchu najwyższych tradycji górskich narazili własne życie ratując nieznaną im alpinistkę. Poddając tym samym w wątpliwość sukces ich własnego przedsięwzięcia.

Tę ideę wsparło wielu znakomitych alpinistów. Jednym z pierwszych był Pierre Mazeaud (członek Honorowy GHM), będący autorytetem moralnym alpinistycznej wspólnoty a także niepodważalną „instytucją” na francuskiej scenie politycznej. Petycję podpisali także m.in.: Marc Batard, Claude Deck (były prezes GHM), John Porter (prezes Alpine Club) oraz Christophe Profit. W sumie było to ponad 1000 osób. Dzięki zaangażowaniu Piotra Paćkowskiego proces przyznawania odznaczenia toczył się sprawnie a wniosek nie utknął na jakimś urzędniczym biurku. Sam inicjator przyznania Legii Honorowej polskim ratownikom opowiada:

To nie była łatwa sprawa, gdyż petycja długo wędrowała na właściwe miejsce. Od senatora Poniatowskiego trafiła najpierw do Senatu. Później z polecenia Pierre’a Mazeaud napisałem do Premiera, który przekazał petycję do Ministerstwa Europy i Spraw Zagranicznych. Wreszcie to podanie trafiło na biurko Prezydenta Macrona.

Prezydent Francji podpisał dekret 11 marca 2019 roku. Na oficjalne ogłoszenie tego faktu musieliśmy poczekać do dzisiaj. Uradowany Piotr Paćkowski dodaje:

Pragnę wyrazić serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy uwierzyli w moją spontaniczną petycję: znanych i nieznanych alpinistów, obywateli wielu krajów, którzy podpisali się pod podaniem.

Legia Honorowa to najwyższe francuskie odznaczenie państwowe. Order został ustanowiony przez Napoleona Bonaparte w 1802 roku. Nadawany jest za wybitne zasługi w promowaniu Francji oraz za szerzenie wartości, których Francja broni i które propaguje w świecie. Dewizą orderu to Honneur et Patrie (fr. Honor i Ojczyzna). Order został podzielony na 5 klas. Do dzisiaj łącznie uhonorowanych odznaczeniem zostało ok. 1 mln osób.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    no, super [21]
    ...teraz to już tylko cholyłóóóóóóóód.

    21-06-2019
    kanadol