26 czerwca 2019 09:18

Barbara Zangerl znowu na El Capitan. Padł „Pre-Muir” 5.13d

Barbara Zangerl to obecnie najlepiej wspinająca się w dużych skalnych ścianach kobieta. Austriaczka dokonała kolejnego świetnego przejścia na słynnym El Capitan (Yosemite, USA). Tym razem jej łupem padła, jako cel zastępczy, droga Pre-Muir 5.13d.

Barbara Zangerl na „Pre-Muir", El Capitan, Yosemite (fot. FB Barbara Zangerl)

Barbara Zangerl na „Pre-Muir”, El Capitan, Yosemite (fot. FB Barbara Zangerl)

Barbara i Jacopo Larcher od kilku lat są częstymi gośćmi Yosemite. Mają na koncie przejścia m.in.: El Niño (5.13c), Zodiaca (5.13d, trzecie klasyczne), Magic Mushroom (5.14a, drugie klasyczne). Barbara ma w swoim dorobku także słynną Trylogię Alpejską.

Tym razem podstawowym celem zespołu był słynny The Nose i próba powtórzenia wyczynu Lynn Hill sprzed 26 lat. W 1993 roku Amerykanka jako pierwsza przechodzi klasycznie tę drogę, która do dzisiaj ma zaledwie kilka powtórzeń. The Nose oparł się Austriaczce, dlatego zespół znalazł cel rezerwowy, Barbara pisze:

To nie Nose, ale droga może nawet lepsza. 5 gwiazdek za najtrudniejszy wyciąg Pre-Muir!! Plan B nie był taki zły! ;) Szkoda, że to nie było tak jak zwykle przejście zespołowe!! Jacopo przeszedł (oczywiście) wszystko, jedynie z kluczowym wyciągiem rozminął się o włos. Z poranionymi dłońmi odpadł z ostatniej trudnej sekwencji. Ponieważ kończył nam się czas Jacopo zdecydował się na wspieranie mnie w przejściu klasycznym i wspiął się ze mną na górę!!! Wielkie dzięki kochany!!! …dziękuję także Hanzel Findlay za patenty!!!

The Shaft i preMuir – topo

Pre-Muir została uklasyczniona w 2007 roku przez Justena Sjonga i Roba Millera po prawie trzech latach prac. Biegnie środkiem ściany El Capitan i łączy w sobie fragmenty takich dróg jak: Muir WallThe Shaft, Turning Point i The Shield.

Droga od czasu pierwszego przejścia klasycznego miała zaledwie kilka powtórzeń: Hazel Findlay, James McHaffie i Neil Dyer (2012), Mike Kerzhner i Sam Elias (2014), Alex Honnold (2014), Robbie Phillips (2016).

Źródło: FB Barbara Zangerl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum