2 czerwca 2019 12:07

8 zaginionych w okolicach Nanda Devi East. Polacy mają dołączyć do akcji poszukiwawczej [aktualizacja]

Od paru dni nie ma wiadomości od 8-osobowego międzynarodowego zespołu, który działał w masywie Nanda Devi East (7434 m) w Himalajach Gharwalu w Indiach. Do akcji poszukiwawczej mają włączyć się polscy wspinacze z rocznicowej wyprawy na Nanda Devi East.

Nanda Devi od zachodu (fot. Michael Scalet / Wikimedia)

Nanda Devi od zachodu (fot. Michael Scalet / Wikimedia)

Wyprawa, której planowanym celem była Nanda Devi East, składała się z 12 osób z Wielkiej Brytanii, USA i Australii oraz oficera łącznikowego. Prowadził ją doświadczony wspinacz, Brytyjczyk Mark Thomas. Zespół rozpoczął trekking z Munsiyari w stronę Nanda Devi East 13 maja.

Członkowie wyprawy na Nanda Devi w świątyni Neem Kharoli Baba, tuż przed wyruszeniem w góry (fot. FB Moran Mountain)

Członkowie wyprawy na Nanda Devi w świątyni Neem Kharoli Baba, tuż przed wyruszeniem w góry (fot. FB Moran Mountain)

Informacje pochodzące z różnych źródeł są częściowo sprzeczne. Według komunikatu rodziny na stronie Moran Mountain 8-osobowa grupa wyruszyła w stronę szczytu nienazwanego szczytu o wysokości 6477 m i nie wróciła zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Nie udało się również nawiązać łączności z zespołem.

Alarm wszczęto 31 maja. Uruchomiono akcję poszukiwawczą. Dzisiaj, w niedzielę 2 czerwca, przeprowadzono pierwszy rekonesans śmigłowcowy. Jak informuje „Times of India”, zauważono jedynie puste namioty i żadnych śladów wspinaczy. Komunikat na Moran Mountain informuje o widocznym lawinisku.

Szanse na szczęśliwe zakończenie ocenia się jako nikłe, a za prawdopodobną przyczynę zaginięcia uważa się zejście lawiny.

Jak informuje serwis dreamwanderlust.com, do akcji poszukiwawczej mają włączyć się członkowie polskiej ekspedycji na Nanda Devi East, jej kierownikiem jest Jarosław Gawrysiak. 9-osobowy zespół jest od kilku dni w drodze pod Nanda Devi i po dotarciu na miejsce będzie mógł pomóc w poszukiwaniach.

[Aktualizacja, 3.06.19] Według informacji z indyjskich serwisów, 4 osoby, które zeszły wcześniej i nie brały udziały w feralnym wyjściu już zostały zabrane śmigłowcami z bazy spod Nanda Devi East.

[Aktualizacja, 3.06.19, 17:17] Według informacji przekazanych przez indyjskie służby, zlokalizowano 5 ciał na lawinisku. Agencji Reutersa powiedziano:

Widać cztery ciała znajdujące się obok siebie i jedno w oddaleniu.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Nand Devi East [8]
    Poczekajmy z tymi niklymi szansami, przypomne tylko ze kolega Marka…

    2-06-2019
    rocko