11 czerwca 2019 18:05

150 lat Deutscher Alpenverein (DAV)

150-lecie powstania świętuje w tym roku największa światowa organizacja górska. Zawiązane w 1869 roku Deutscher Alpenverein liczy obecnie 1,3 mln członków, zrzeszonych w ponad 350 niezależnych sekcjach.

Plakat promujący 150-lecie DAV - „Kochamy góry”

Plakat promujący 150-lecie DAV – „Kochamy góry”

Deutscher Alpenverein powstało 9 maja 1869 roku w Monachium w gospodzie „Zur blauen Traube”. Jego założycielami byli niemieccy i austriaccy miłośnicy gór. Miało być „edukacyjnym stowarzyszenie górskim” promującym rozwój turystyki oraz „poszerzającym wiedzę o Alpach i ułatwiającym podróżowanie”.

W ciągu 150 lat DAV stało się największą organizacją górską na świecie. Zrzesza 1,3 mln członków – turystów, miłośników gór, wspinaczy, ochroniarzy, właścicieli schronisk, skitourowców, kolarzy górskich. Organizacja zajmuje się szkoleniem i bezpieczeństwem w zakresie tych aktywności.

DAV wydaje 16 mln euro rocznie na utrzymanie 30 tys. kilometrów szlaków szlaków i infrastruktury. Pod jej skrzydłami funkcjonuje 320 schronisk i chat, w których łącznie jest ponad 20 tys. miejsc noclegowych. Dodatkowo zarządza ponad 200 obiektami wspinaczkowymi.

Jednym z ważnych celów organizacji jest dbanie o zrównoważony rozwój na terenach górskich. Pragnie zapewnić równowagę pomiędzy ochroną przyrody a potrzebą aktywności w górach.

DAV zajmuje się też sportem wyczynowym. Zarządza niemiecką kadrą narodową we wspinaczce sportowej, skialpinizmie oraz wspinaczce alpejskiej.

Ważnym zakresem działalność DAV są muzeum i biblioteka w Monachium. W tej ostatniej zgromadzono ponad 70 tys. pozycji.

Źródło: alpenverein.de
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum