Uprząż Solution Guide marki Black Diamond – sprawdzona w skałach

Solution Guide marki Black Diamond to nowość na rynku. Jak podaje producent, uprząż przeznaczona jest do wspinaczki tradowej i wielowyciągowej. Ale tak naprawdę od zwykłej uprzęży sportowej – używanej w skałach lub na panelu – różni ją niewiele, w tym dodatkowa, zrobiona z mocnej linki szpejarka, umiejscowiona centralnie z tyłu. Konstrukcja uprzęży została świetnie dopracowana, dzięki czemu zapewnia wygodę ruchów. Jej waga to 400 g (przy rozmiarze M).

Uprząż Solution Guide marki Black Diamond (fot. Black Diamond)

***

W Solution Guide zastosowano technologię Fusion Comfort™. Anatomicznie wykonany, dość szeroki pas biodrowy oraz pasy udowe to płaskie i dość sztywne elementy, gwarantujące wygodne i solidne podparcie – zarówno w czasie asekuracji, jak i podczas wiszenia (kiedy musimy dłużej popatentować drogę). Ciężar ciała równomiernie rozkłada się na całą powierzchnię pasa i wsporników udowych.

Element, mający bezpośredni kontakt z plecami i udami, wykonany został z mocnej tkaniny Super Fabric®. Materiał jest wytrzymały i jednocześnie przyjemny w dotyku. W czasie wspinania uprząż jest wygodna, z małym wyjątkiem (o czym poniżej). Pasy udowe nie ocierają się o siebie, dzięki czemu możemy w niej także swobodnie chodzić pod skałami. Dwie estetyczne szlufki, przeznaczone na taśmę centralną, wszyte zostały w optymalnych miejscach, dzięki czemu po zaciągnięciu taśma nie pozostaje luźna. Szlufki wykonane zostały z laminowanej tkaniny.

Solution Guide, szlufka (fot. wspinanie.pl)

Mankamentem tego modelu jest połączenie wsporników udowych z taśmami idącymi do lonży. Sztywne i laminowane szycie, które notabene jest estetyczne i bardzo dobrej jakość, posiada dość twarde krawędzie, które w przypadku obciążenia podczas asekuracji, a także długiego wiszenia, nieprzyjemnie gniotą.

Solution Guide, łączenie (fot. wspinanie.pl)

Uprząż wyposażona została w cztery optymalnej wielkości, wygodne szpejarki, usztywnione koszulkami z tworzywa oraz jedną dodatkową, wykonaną z mocnej linki, umiejscowioną centralnie z tyłu (ta ostatnia przyda się, jeśli zabraknie nam miejsca na szpej). Ta właśnie ta linka, jak również niewygodne, opisane wyżej połączenia odróżniają Solution Guide od typowej uprzęży sportowej. To plus i zarazem minus tego modelu.

Solution Guide (fot. wspinanie.pl)

Solution Guide, tył z widoczną dodatkową szpejarką (fot. wspinanie.pl)

Miejsce, gdzie wiąże się linę wspinaczkową, zabezpieczone zostało wzmocnionymi koszulkami, co zapobiega przetarciom, które zwykle występują podczas użytkowania. Klamerka do zaciągnięcia pasa biodrowego jest estetyczna i porządnie wykonana, a taśma centralna zabezpieczona została końcówką, zapobiegającą jej wysunięciu, przez co maksymalnie wyeliminowane zostało ryzyko błędnego użytkowania.

Gumka z tyłu uprzęży, podtrzymująca nogawki, została starannie wszyta i dopinana jest do pasa haczykiem, który – po wprawieniu się – wpina i wypina się dość łatwo.

Szpejarka i haczyk

***

Zalety:

  • solidne wykonanie,
  • estetyka,
  • wygoda,
  • dodatkowa szpejarka.

Wady:

  • pasy udowe z twardymi połączeniami taśmy, które mogą powodować dyskomfort

Adam Kopta

Solution Guide na stronie producenta.

Dane techniczne:

Materiały: wytrzymała tkanina Super Fabric®, Nylon Stretch-Woven, 3D Air Mesh
Technologia: Fusion Comfort™
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum