16 maja 2019 15:21

Ubezpieczenia turystyczne – co warto wiedzieć?

Dla miłośników wspinaczki górskiej wakacje to wymarzona pora na zorganizowanie wyjazdu, podczas którego można połączyć ukochaną pasję z innymi sposobami spędzania czasu, np. ze zwiedzaniem. Trzeba przy tej okazji mieć na uwadze sporo ważnych spraw – jednym z nich jest zakup odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego.

Wyjazd bez ubezpieczenia nie jest rozsądnym pomysłem, o czym niejeden wielbiciel wspinania przekonał się na własnej skórze. Na początku należy wyjaśnić istotną rzecz: bez względu na kierunek podróży i jej charakter zawsze warto mieć polisę zapewniającą kompleksową ochronę przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń.

Nikt nie jest w stanie zgadnąć, co mu się przytrafi podczas urlopu, ale lepiej być świadomym tego, że skutki tego typu nieprzyjemnych niespodzianek mogą negatywnie odbić się na zdrowiu i zawartości portfela. Kradzież bagażu i sprzętu wspinaczkowego, nieszczęśliwy wypadek, nagła choroba – to wszystko oznacza poważne wydatki, które osoby nieposiadające stosownej polisy muszą ponieść z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie turystyczne na urlop w górach – na co uważać?

Wybierając turystyczne ubezpieczenie podróżne, należy mieć na względzie parę istotnych przesłanek, na których podstawie towarzystwa ubezpieczeniowe oceniają ryzyko. Wymagają:

 • informacji dotyczących zarówno samego wyjazdu (kierunek, termin, cel),
 • jak i wieku oraz stanu zdrowia osoby zainteresowanej nabyciem polisy.

Ogólnie zasada jest taka, że im wyższe ryzyko ubezpieczeniowe, tym droższa polisa. Do czynników podwyższonego ryzyka zaliczają się m.in. podeszły wiek (65+), choroby przewlekłe oraz uprawianie sportów i wspinaczki górskiej. W górach znacznie łatwiej o wypadek niż np. podczas podziwiania zabytków. Powyższe informacje muszą być zgodne ze stanem faktycznym – w przeciwnym razie zachodzi spore prawdopodobieństwo niedoubezpieczenia, którego rezultatem jest niskie odszkodowanie lub odmowa jego wypłaty. Na przykładzie ubezpieczeń turystycznych doskonale widać, że koloryzowanie rzeczywistości na dłuższą metę nie popłaca.

Ubezpieczenie turystyczne a wspinanie – niezbędne elementy polisy

Polisa podróżna dla osoby planującej aktywny wypoczynek w górach nieco się różni od standardowego ubezpieczenia turystycznego. Chodzi o zakres ochrony, który ma być dostosowany do indywidualnych potrzeb. W omawianym kontekście nieodzownymi elementami polisy są:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia: „must have” na wyjazdy zagraniczne oraz na krajowe, jeśli ktoś nie jest zgłoszony do ubezpieczenia w NFZ,
 • ubezpieczenie kosztów ratownictwa i akcji poszukiwawczych: o ile w Polsce poszkodowany nie ponosi tych kosztów z własnej kieszeni, o tyle za granicą już tak,
 • ubezpieczenie NNW: w jego ramach można ubiegać się odszkodowanie za cierpienie i straty doznane wskutek nieszczęśliwego wypadku,
 • OC w życiu prywatnym: zapewnia ubezpieczonemu ochronę w sytuacji, gdy to on spowodował szkodę,
 • ubezpieczenie sprzętu: sprzęt wspinaczkowy jest drogi, więc jego zniszczenie lub kradzież uderza właściciela po kieszeni,
 • ubezpieczenie bagażu: stracić bagaż można w różnych okolicznościach, dlatego lepiej mieć szansę na chociaż częściowo rekompensatę,
 • rozszerzenie ochrony o sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne: wspinaczka  powyżej 3000 m n.p.m. bywa określna przez wielu ubezpieczycieli jako aktywność wymagająca dodatkowego ubezpieczenia ze względu na większe ryzyko wypadku.

Przy tej sposobności pojawiają się dwa ważne zagadnienia. Po pierwsze – każde z powyższych ubezpieczeń powinno opiewać na odpowiednio wysoką sumę gwarantowaną. Ubezpieczyciel ponosi finansową odpowiedzialność jedynie do określonych w umowie limitów – jeśli zostaną przekroczone, ubezpieczony dopłaca różnicę we własnym zakresie.

Po drugie – fakt posiadania polisy nie jest równoznaczny z tym, że można czuć się bezkarnie. Ubezpieczony ma nie tylko prawa, ale i obowiązki. Należy do nich korzystanie z polisy zgodnie z zasadami określonymi w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Są zdarzenia, za które ubezpieczyciel nie bierze odpowiedzialności, np. te spowodowane pod wpływem alkoholu, chociaż w niektóre towarzystwa proponują tzw. klauzulę alkoholową.

Dodatki w polisie turystycznej

Każdy ubezpieczyciel oferuje możliwość poszerzenia ochrony ubezpieczeniowej o rozmaite dodatki. Co prawda wpływa to na wysokość składki, lecz z drugiej strony zapewnia skuteczniejszą ochronę. Osoby planujące wspinaczkę podczas urlopu powinny obowiązkowo wykupić ubezpieczenie sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka (trzeba sprawdzić, jak dany ubezpieczyciel definiuje wspinaczkę). Innymi popularnymi dodatkami są ubezpieczenia: sprzętu elektronicznego, chorób przewlekłych, kosztów opóźnionego lotu czy kosztów odwołania imprezy turystycznej.

Jak wybrać optymalne rozwiązanie?

Konkurencja na rynku ubezpieczeń turystycznych jest obecnie ogromna, dlatego przed zakupem polisy trzeba porównać oferty. Ułatwiają to porównywarki zwane także kalkulatorami polis. Opłaca się ich używać z kilku powodów. Zapewniają dostęp do najnowszych ofert, ponieważ ich bazy są aktualizowane na bieżąco, a ponadto pozwalają zorientować się w cenach polis. Wcale nie są one tak drogie, jak się niektórym wydaje, np. za polisę na tygodniowy pobyt na Słowacji (z ubezpieczeniem sportów ekstremalnych i wysokiego ryzyka) trzeba zapłacić od 77 zł do 355 zł.

Podstawowym zadaniem ubezpieczenia turystycznego w góry jest zapewnić właścicielowi polisy spokojny i bezpieczny wypoczynek. Wydatek nie jest duży, a korzyści są spore – koszty akcji ratowniczej czy leczenia za granicą potrafią zrujnować domowy budżet. Nie ma znaczenia czy w rachubę wchodzi urlop w polskich górach, czy za granicą – ochrona potrzebna jest wszędzie.

Artykuł sponsorowany
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum