17 maja 2019 09:19

Tragedia na Kanczendzondze. Relacja Nirmala ‘Nimsa’ Purji

Ostatnie dni są tragiczne na Kanczendzondze. Po wielu wyjściach szczytowych na trzecią co do wysokości górę Ziemi musiała zadziałać bezwzględna statystyka. Publikujemy przejmującą relację z podjętej przez zespół Nirmala ‘Nimsa’ Purji próby uratowania dwóch indyjskich himalaistów, klientów wyprawy komercyjnej.

Kanczendzonga

***

Co sprawia, że jesteś himalaistą, solistą, ekspertem od wysokości, liderem i przewodnikiem?

14 maja o godz. 11 wraz z Mingmą Davidem Sherpą zostaliśmy wysadzeni w bazie pod Kanczendzongą. O godzinie 13 tego samego dnia wyruszyliśmy na szczyt. Mimo 5 zarwanych nocy i wyczerpania, po wejściu w fatalnej pogodzie na Dhaulagiri, 15 maja o 11:19 zdobyliśmy Kanczendzongę.

Podczas zejścia na wysokości 8450 m spotkaliśmy indyjskiego wspinacza (Biplop) z przewodnikiem; skończył im się tlen w butlach i potrzebowali pomocy. Daliśmy im nasz zapas tlenu i rozpoczęliśmy akcję ratunkową.

Poprosiliśmy o wsparcie z obozu 4, jeżeli to możliwe z tlenem. Po zejściu 150 metrów znaleźliśmy kolejnego wspinacza (Kuntal), pozostawionego przez przewodnika i zespół. Wspinacze byli klientami Peak Promotion. Dałem mu własny tlen i kontynuowaliśmy misję ratunkową. Po pokonaniu kolejnych metrów, nasz guide Geshman Tamang także musiał oddać swój tlen. Tak więc o 14:30 cały mój team oddał swój tlen tym dwóm ratowanym.

Możecie sobie wyobrazić jak trudno jest prowadzić akcję ratunkową na 8450 m bez tlenu z butli. Co 15-20 minut przez radio prosiłem o pomoc z tlenem.

Powiedziano mi, że 3 Szerpów idzie z tlenem, jednak nie szli. Mówiono mi tak za każdym razem, gdy dzwoniłem. To wystawiło mój zespół na ogromne zagrożenie.

Geshman zaczął zdradzać objawy HACE [wysokościowy obrzęku mózgu, przyp. red.] i czuł odmrożenia stóp. Wysłałem go na dół. Wtedy straciliśmy Kuntala, nie mieliśmy już tlenu. Wiatr się wzmagał, ale kontynuowaliśmy ratowanie Biplopa.

Wtedy, najsilniejszy Szerpa jakiego znam, Mingma, zaczął zdradzać objawy HACE. Nie mogliśmy sobie pozwolić na ryzyko kolejnej ofiary, gdy pomoc nie nadchodziła, więc wysłałem Mingmę na dół. Został Dawa i ja bez tlenu do prowadzenia operacji ratunkowej.

Na Kanczendzondze w tym sezonie było wielu wspinaczy (ok. 50). Można było ocalić obu wspinaczy, gdyby ktoś z nich odważył się pomóc. Team Project Possible potrzebował pomocy w tej akcji, ale jej nie otrzymał.

Moje pytania z początku pozostają bez odpowiedzi…

Oryginalny wpis: Nirmal Purja MBE: “Project Possible – 14/7”

***

Nirmal ‘Nims’ Purja (fot. FB Project Possible 14/7)

Nirmal ‘Nims’ Purja to Nepalczyk, były żołnierz brytyjskiej armii, który zamierza w rekordowym czasie zdobyć 14 ośmiotysięczników. “Project Possible 14/7” zakłada zdobycie wszystkich 14 ośmiotysięczników w 7 miesięcy. Wspinaczki mają być prowadzone z użyciem tlenu z butli. Nirmal już w sezonie wiosennym ma zamiar zdobyć pierwszych sześć (!) ośmiotysięczników. Dotychczas udało mu się wejść na Annapurnę, Dhaulagiri i Kanczendzongę. Po wspinaczce na Annapurnę zespół Nirmala przeprowadził skuteczną akcję ratunkową na tym szczycie.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum