30 maja 2019 10:47

Steve McClure po mistrzowsku… na tradzie “GreatNess Wall” E10 7a

Steve McClure znów popisał się doskonałym przejściem, tym razem tradowym. Udało mu się rozwiązać stary tradowy projekt Nicka Dixona w Nesscliffe. Powstało GreatNess Wall. „E10 7a, albo coś koło tego” – mówi Steve i stawia przy drodze trzy gwiazdki.

Steve McClure na “GreatNess Wall” E10 7a (fot. Keith Sharples )

***

O samym rejonie Steve McClure pisze: “wspaniały, ignorowany przez większość wspinaczy z UK”, a o biegnących tu drogach: “imponujące: zacięcia, kanty, płyty. Interesujące i techniczne wspinanie, dziurki, krawądki, odciągi, oblaki…”.

A jaka jest GreatNess Wall? Idealnie pionowa linia, ciągnąca się na wysokość 18 metrów. Na 12 metrze przecięta poziomą rysą, która dzieli drogę na dwie różne części. Pierwsza partia, wyceniona na około E6, to głównie dziurki i odciągi. Na tym odcinku Steve założył dwa mechaniki. Potem dochodzi się do wspomnianej horyzontalnej rysy, asekurowanej przez wiszące już pętle.

Brytyjczyk powiedział nam:

Byłoby zbyt trudno zakładać pętle na prowadzeniu i tak naprawdę nie miałoby to sensu. Nesscliffe ma długą tradycję pozostawiania stałych pętli, podobnie jak reszta Wielkiej Brytanii.

Nad wspomnianą rysą znajduje się kluczowa partia drogi – wspinanie staje się coraz bardziej precyzyjne, stopnie są coraz gorsze, dominują obłe, piaskowcowe krawądki. Najmniejszy błąd może skończyć się długim lotem.

Steve dodaje:

Nie kombinujcie z kostkami [vide iluzoryczna asekuracja Jamesa McHaffie – film poniżej], po prostu wspinajcie się po drodze!

James McHaffie podczas nieudanej próby:

 

Ten super techniczny, krawądkowy projektu odkrył jakieś siedem lat temu Nick Dixon. Dla niego przejście całości okazało się jednak zbyt trudne.

Nixon patentuje na wędkę projekt w Nesscliffe:

Z nadzieją na linię spoglądali zresztą także inni brytyjscy specjaliści od tradu, w tym James Pearson i Dave Birkett. Udało się dopiero Steve’owi. Nixon tak skomentował jego sukces:

Przejście Steve’a jest magiczne dla Nesscliffe i naprawdę inspirujące. Cieszę się, że to w tym rejonie znajduje się teraz jedna z najtrudniejszych brytyjskich dróg. Mega.

***

Swój kunszt wspinaczkowy Steve McClure pokazuje od wielu, wielu lat. To właśnie Brytyjczykowi jego rodacy zawdzięczają największe ekstremy w kraju, w tym ten wyjątkowy, bo najtrudniejszy. W 2017 roku Brytyjczyk powstał w Malham Cove Rainmana 9b. Póki co bez powtórzenia…

Brunka
źródło: ukclimbing.com, profil FB, info własne
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    GreatNess Wall [4]
    Linia zajebista,miejscowka swietna, Steve jak zwykle mocny. Niestety zrobila sie…

    30-05-2019
    Apache