14 maja 2019 11:24

Sezon komercyjny w Himalajach otwarty. Everest, Lhotse i Makalu z wejściami

Komercyjny sezon Himalajach można uznać za otwarty. Dzisiaj pierwsze grupy himalaistów stanęły na wierzchołkach Mount Everestu, Lhotse i Makalu.

Everest, Lhotse, Nuptse (fot. sixthsymph.com)

W rejonie Mount Everestu pierwsze poddało się Lhotse, na które weszła grupa 12 himalaistów złożona głównie z Szerpów. Opiekowali się oni czwórką zagranicznych klientów – Chińczykiem, parą Greków i Pakistańczykiem. Christina Flampouri jest pierwszą Greczynką na Lhotse, zaś Sirbaz Khan miałby być pierwszym Pakistańczykiem.

Na Mount Evereście już tradycyjnie jako pierwsi w sezonie zameldowali się Szerpowie, przygotowujący drogę członkom licznych komercyjnych wypraw. Na szczycie stanęli Siddhi Bahadur Tamang, Pasdawa Sherpa, Dorji Gyaljen Sherpa i Pasang Dawa Sherpa, Ang Phurba Sherpa, Dawa Nurbu Sherpa, Ming Dorchi Sherpa i Sangbu Bhote. Dzięki m.in. ich pracy droga na szczyt jest już otwarta i klienci będą mięli szansę wykorzystać występujące często w maju okna pogodowe.

Na Makalu również stanęli Szerpowie. Sanu Sherpa, Nima Sherpa, Chhangba Sherpa, Mu Dorchi Sherpa, Lakpa Thinduk Sherpa przetarli szlak na piąty co do wysokości szczyt świata. Jutro na Makalu mają szansę stanąć klienci.

Źródło: The Himalayan Times
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum