24 maja 2019 11:44

“Sense retorn” (7c+, 340 m) w Mont Rebei dedykowana Hansjörgowi Auerowi

Wciąż trudno uwierzyć, że nie ma już z nami Hansjörga Auera, Davida Lamy i Jessa Roskelley’ego (patrz: Tragedia na Howse Peak). Temu pierwszemu trio w składzie Siebe VanheeRoger MolinaJorge Solórzano zadedykowało nową drogę w Mont Rebei powstało Sense retorn.

Siebe Vanhee na ” Sense retorn”, Pared de Catalunya, Mont Rebei (fot. David Lopez Campe)

Pięknie uczcili pamięć Hansjörga Auera Belg Siebe Vanhee oraz Hiszpanie Roger Molina i Jorge Solórzano. Na ścianie Pared de Catalunya w Mont-Rebei (na granicy Katalonii i Aragonii) wytyczyli nową, 340-metrową drogę Sense retorn (nazwa nawiązuje do filmu Auera „No Turning Back”).

Vanhee:

Nie wyobrażam sobie, by istniał piękniejszy sposób na zapamiętanie Hansjörga niż… wspinanie. On powiedziałby: “jeśli wspinanie to coś, co czyni cię szczęśliwym w życiu, cóż, rób to i żyj w ten sposób”.

Vanhee, Molina i Solórzano wytyczyli Sense retorn w stylu ground-up w dniach 27-30 kwietnia, natomiast pierwsze klasyczne przejście Siebe Vahnee zrobił 5 maja. Droga posiada mieszaną asekurację – wspinacze używali mechaników, stoperów, haków i skyhooków, stałe przelotu zainstalowali tylko tam, gdzie było to absolutnie niezbędne.

Topo “Sense retorn”, Pared de Catalunya, Mont Rebei (fot. David Lopez Campe)

Trudności Sense retorn sięgają stopnia 7c+, tak wycenione zostały dwa z dziewięciu wyciągów: „te dwa odcinki w przygodowym terenie (czyt. krucho, czasami słaba asekuracja) czynią z drogi wielkie wyzwanie! Także środkowe, siódemkowe długości są czystym mentalnym wyzwaniem” – mówi Belg, i dodaje:

Chcieliśmy tą drogą uszanować etykę i kulturę wspinania w Mont Rebei.

***

Brunka
źródło: planetmountain.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum