2 maja 2019 07:51

Alan Rousseau i Jackson Marvell nową drogą na ścianie Mt. Dickey

Doświadczony zespół, Alan Rousseau i Jackson Marvell, skutecznie wspinał się na wschodniej ścianie Mt. Dickey na Alasce. Powstała trudna, nowa droga – Ruth Gorge Grinder (AI6+ M7, 1500 m).

Wschodnia ściana Mt. Dickey z zaznaczonymi miejscami biwaków zespołu i orientacyjnym przebiegiem (fot. Alan Rousseau)

Mt. Dickey został zdobyty w 1955 roku przez Davida Fishera i Bradforda Washburna. Słynie ze swoje wschodniej ściany, na której np. w 2002 roku Sean Easton i Ueli Steck wytyczyli Blood from the stone (1500 m, M7 +, AI6 +, 90°).

Alan Rousseau prowadzi wyciąg AI5 M6+ (fot. Jackson Marvell)

Alan Rousseau prowadzi wyciąg AI5 M6+ (fot. Jackson Marvell)

Początkowo zespół planował powtórzenie właśnie tej drogi, którą Steck opisywał, jako “linię idealną, o której marzy każdy alpinista”. 3 kwietnia Rousseau i Marvell wbili się w ścianę, mimo że warunki były odmienne niż w 2002 roku – brakowało ok. 130-metrowego odcinka lodowego.

Schemat Ruth Gorge Grinder (AI6+ M7, 5,000') na Mt. Dickey (fot. Alan Rousseau)

Schemat Ruth Gorge Grinder (AI6+ M7, 5,000′) na Mt. Dickey (fot. Alan Rousseau)

Po wejściu w ścianę potwierdziły się obawy, że przejście drogi Eastona i Stecka może być niemożliwe. Dlatego 4 kwietnia zespół skierował się na prawo, w dziewiczy teren, gdzie szanse na sukces wydawały się większe. Decyzja okazała się słuszna i 5 kwietnia po przejściu wielu trudnych odcinków zespół stanął na szczycie Mt. Dickey.

Niestety, sam wyjazd na Alaskę nie skończył się dobrze dla Rousseau. 15 kwietnia podczas próby przejścia nowej drogi na Mt. Bradley został uderzony w oko przez spadający odłamek lodu. Uszkodzenie oka jest tak poważne, że nie ma pewności powrotu do widzenia sprzed wypadku.

Mysza
Źródła: Alpinist, Desnivel
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum