23 maja 2019 08:53

“Privatvägen” – po 20 latach Tomi Nytorp otwiera najtrudniejszy trad w Finlandii

Tradowa Privatvägen to droga, dla której z pewnością warto pofatygować się do Finlandii. W połowie maja po wielu latach prób otworzył ją Tomi Nytorp.

W marcu tego roku na północy Włoch, w Cadarese, Włoch Jacopo Larcher wytyczył prawdziwą perełkę – powstała Tribe, najtrudniejsza linia, jaką Jacopo robił na własnej asekuracji i z pewnością jedna z najtrudniejszych na świecie. 14 maja na liście najbardziej wymagających tradów pojawił się kolejny kandydat – droga nazywa się Privatvägen i została otwarta przez Tomiego Nytorpa. Wstępna wycena brzmi 8c+.

Privatvägen była wieloletnim projektem 40-letniego dziś Nytropa, zasłużonego dla fińskiego wspinania, twórcy pierwszej 8c w Finlandii (Syncro, Nummi 2006), a także autora ponad 200 dróg w kraju. Na Privatvägen Fin jeździł przez, bagatela, 20 lat[!]. Około 25-metrowa linia biegnie gładką ścianą rejonu Raaseporissa na południu Finlandii, a wyznacza ją pojedyncze pęknięcie – po odcinku ok. 7c następuje crux, składający się z siedmiu boulderowych ruchów w rysie. Co ciekawe, poza Privatvägen na ścianie nie ma żadnej innej drogi. Na zdjęciach trad prezentuje się świetnie i bardzo bardzo trudno…

Wygląda na to, że Finlandia znów zyskała dzięki Nytorpowi najtrudniejszą drogę, a tradowcy kolejneambitne wyzwanie. Na zachętę Nytorp dodaje: “dostęp jest bardzo łatwy, a skała zazwyczaj szybko wysycha”.

Więcej zdjęć z Privatvägen  TUTAJ.

PS Warto nadmienić, że właśnie w Finlandii, dokładnie w Lappnor, znajduje się pierwsze boulderowe 9A – Burden of Dreams Nalle Hukkataivala.

Brunka
źródło: gripped.com, tyovaenkiipeilijat.blogspot.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum