10 maja 2019 12:16

„Ostatnia góra” na 16. Millennium Docs Against Gravity!

Podczas 16. Millennium Docs Against Gravity będzie miała miejsce prapremiera filmu „Ostatnia góra”. To obraz Darka Załuskiego dokumentujący zmagania polskiej zimowej wyprawy na K2 oraz spektakularną akcję ratunkową na Nanga Parbat.

10 maja rusza 16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity. To największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Impreza była nagradzana m.in. przez Polski Instytut Sztuki Filmowej jako „najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce” i jest wspierana przez Ministerstwo Kul­tury i Dziedzictwa Narodowego. Festiwal odwiedzały największe gwiazdy kina i nie tylko, m.in. Werner Herzog, Jane Goodall, M.I.A., Cicciolina, Ulrich Seidl, Michel Gondry, Bernard-Henri Lévy czy Siergiej Łoźnica.

16. Millennium Docs Against Gravity

W programie 1000 pokazów, spotkania z 80 twórcami i bohaterami filmów, debaty i wydarzenia muzyczne. Wśród tak wielu znakomitych filmów znalazł się obraz Darka Załuskiego „Ostatnia góra”:

Film, którego akcja rozgrywa się podczas zimowej wyprawy na K2 [2017/18, przyp. red], drugi najwyższy szczyt Ziemi. Grupa kilkunastu wspinaczy próbuje dokonać historycznego, zimowego wejścia na ośmiotysięcznik. Mozolnie, w skrajnie trudnych warunkach, kolejne zespoły przygotowują drogę, rozwieszając liny i docierając do kolejnych obozów.

Tę wyprawową rutynę przerywa tragedia rozgrywająca się na niedalekim szczycie Nanga Parbat. W wyniku brawurowej akcji Adamowi Bieleckiemu i Denisowi Urubko udaje się uratować Elisabeth Revol. Jej partner Tomasz Mackiewicz zostaje pod Nanga Parbat na zawsze.

Ratownicy wracają pod K2 i wznawiają wspinaczkę. Jednak upływający czas oraz piętrzące się trudności uwidaczniają różnice charakterów w obrębie grupy. Dodatkowe napięcie wprowadzają  media, które tragedię w górach przerabiają na atrakcyjny spektakl.

Film będzie wyświetlany kilkakrotnie w 5 miastach Polski:

Bydgoszcz

Gdynia

Katowice

Warszawa

Wrocław
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum