24 maja 2019 09:48

Nirmal ‘Nims’ Purja zdobył Makalu. 3 ośmiotysięczniki w 2 dni!

Nirmal ‘Nims’ Purja wydaje się nie do zatrzymania. Nepalczyk dzisiaj, 24 maja, o godz. 6:00 stanął na Makalu (8485 m). To szósty w ciągu blisko miesiąca (!) ośmiotysięcznik dla byłego żołnierza brytyjskich sił specjalnych. Wejście zostało zrobione oczywiście z butlą z tlenem.

Makalu (fot. Wojciech Flaczyński)

Tempo narzucone przez Nepalczyka jest nieprawdopodobne. Realizuje on, wydawało się początkowo, szaleńczy i obliczony na zainteresowanie medialne projekt “Project Possible 14/7”. Zakłada on zdobycie wszystkich 14 ośmiotysięczników w ciągu 7 miesięcy.

By to zrealizować, Nirmal już w sezonie wiosennym musiał zdobyć pierwszych sześć ośmiotysięczników. Wchodząc na Makalu, właśnie to uczynił!

Nirmal ‘Nims’ Purja (fot. Nirmal Purja MBE: "Project Possible - 14/7")

Nirmal ‘Nims’ Purja (fot. Nirmal Purja MBE: “Project Possible – 14/7”)

Nie trzeba dodawać, że Nepalczyk jest pierwszym człowiekiem, który wszedł na 6 ośmiotysięczników w ciągu blisko miesiąca (32 dni). Ponadto udało mu się pobić kilka innych rekordów. Jednego dnia stanął na Evereście i Lhotse, jego czas między szczytami to 10 godzin i 15 minut, lepszy od poprzedniego rekordu o 10 godzin! Ponadto wszedł na 3 ośmiotysięczniki w niewiele więcej niż 2 dni, na Mount Evereście stanął 22 maja o godzinie 5:30, a na Makalu 24 maja o 6:00. Zabrakło zaledwie pół godziny do okrągłych 48 godzin.

Nirmal nie jest jeszcze w połowie drogi do upragnionego celu. Zostało mu do zdobycia nomen omen osiem ośmiotysięczników. Ale projekt, który początkowo wydawał się nierealny, staje się bardziej prawdopodobny.

Jak można się domyślić, koszty realizacji takiego projektu są ogromne. Nepalczyka można wesprzeć na gofundme.com.

Źródło: Seven Summit Treks Pvt. Ltd.

Kalendarium:
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum