15 maja 2019 14:13

Nirmal ‘Nims’ Purja znowu w akcji ratunkowej! A Dhaulagiri i Kanczendzonga zdobyte [aktualizacja]

Są ludzie, którzy nie przechodzą obojętnie obok człowieka w potrzebie. Na pewno jednym z nich jest Nirmal ‘Nims’ Purja. Nepalczyk, który dzisiaj wszedł na Kanczendzongę, swój trzeci szczyt w projekcie błyskawicznego zdobycia wszystkich ośmiotysięczników, w zejściu podjął kolejną akcję ratunkową.

[Aktualizacja, 17.05.2019 – Jak informuje The Himalayan Times Nirmal wraz Szerpami (Minga David, Lakpa Dendi Sherpa, Gyaljen Sherpa i Kasang Tenzi) 12 maja (!) stanął na Dhaulagiri, patrz zdjęcie poniżej]

Zespół “Project Possible” na Dhaulagiri. (fot. “Project Possible”)

Nepalczyk jest w trakcie realizacji ambitnego projektu “Project Possible 14/7”. Zakłada on zdobycie wszystkich 14 ośmiotysięczników w ciągu 7 miesięcy! Wspinaczki mają być prowadzone z użyciem tlenu z butli. Nirmal już w sezonie wiosennym ma zamiar zdobyć pierwszych sześć (!) ośmiotysięczników.

23 kwietnia udało mu się zdobyć Annapurnę. Tam zespół Nirmala podjął zakończoną sukcesem akcję ratunkową po malezyjskiego himalaistę. Udało się go ściągnąć z wysokości ponad 7 tys. metrów. Niestety, Malezyjczyk zmarł po kilku dniach w szpitalu w Singapurze.

Kolejnym celem Nirmala było Dhaulagiri. Nepalski team w koszmarnych warunkach (patrz film powyżej) osiągnął ponad 7 tys. metrów, a następnie o 18:00 w niedzielę 12 maja wszedł na szczyt.

Zespół natychmiast zaszedł do bazy, skąd już 13 maja śmigłowcem przelecieli pod odległą o ok. 400 km Kanczendzongę (8586 m), trzeci co do wysokości szczyt Ziemi. Tego samego dnia ok. 15:00 wyruszyli na szczyt. 15 maja o godzinie 11:19 Nirmal zameldował się na Kanczendzondze, zaliczając trzeci szczyt z planowanych czternastu.

Szczyt zdobywały także inni himalaiści i, jak wynika ze szczątkowych jeszcze relacji, zespół Nirmala podjął kolejną akcję ratunkową… Pomocy ma potrzebować dwóch wspinaczy z Indii. Akcja jest prowadzona na wysokości ok. 8300 m przez 3-osobowy zespół – Mingma David Sherpa, Geshman Tamang i Nirmal. Trzymamy kciuki!
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum