21 maja 2019 10:56

Nina Caprez reekipuje w Verdon

Nina Caprez lubi wracać do Gorges du Verdon. To właśnie tu przed 10 laty zaczynała swoją przygodę ze wspinaniem wielowyciągowym, zrobiła wówczas Ultime Démence 8a+. Potem wracała do wąwozu już regularnie. Tym razem jednak nie tylko wspinała się na ścianach Verdon, ale reekipowała też jeden z wielkich klasyków rejonu.

Verdon to jedno z ukochanych miejsc Niny Caprez (fot. Sam Bié)

***

Verdon to zagłębie pięknych dróg: „Patrząc na ściany Verdon czujesz niezdecydowanie i najczęściej nie wiesz, od której drogi zacząć!” – pisze Nina Caprez. A wybór z roku na rok staje się coraz trudniejszy, bo obok klasyków wciąż pojawiają się nowe linie, jak choćby Je vous salue Darri 7c czy Panetonne je ris 8a+. Ta ostatnia sąsiaduje od prawej z popularną Tom et je ris 8b+ Bruno Clémenta, ma też podobny charakter – powietrzne, siłowe wspinanie po tufach. Dwie wspomniane nowości padły teraz łupem Szwajcarki, ale z Verdon Nina wyjechała z czymś jeszcze.

Caprez: „Kiedy przeczytałam opis tej drogi w przewodniku, i notkę o Lynn Hill, zrozumiałam, że to moje przeznaczenie!” – a chodzi o głośny klasyk Verdon, 300-metrową drogę Mingus 8a (Christophe Froifond, 1986), pokonującą ścianę Escalès. To właśnie tę drogę przeszła w 1994 roku Lynn Hill w stylu OS.

“Mingus” – topo (fot. ninacaprez.ch)

12-wyciągowy Mingus to stara szkoła wspinania, techniczne, palczaste sekwencje i wysokie wyjścia nad przeloty. Ale jednocześnie nadszarpnięta upływem czasu asekuracja. Do teraz, bo Szwajcarka zdecydowała się na prośbę  miejscowego wspinacza Bruno Graou Clémenta reekipować drogę.

Caprez wzmocniła stanowiska i wymieniła część asekuracji. Na swoim blogu pisze:

Reekipowanie tak historycznej linii to delikatna sprawa. Uczciwie mówiąc, nie pytałam wszystkich wspinaczy, czy się zgadzają czy nie, po prostu zdecydowałam się na to po sprawdzeniu drogi z Graou, Gregiem i Pascalem, ludźmi, którzy żyją i dużo obijają w La Palud. Niezwykle ważne było, żeby zrobić to najlepiej jak potrafię i jednocześnie zachować ducha drogi. Moim głównym celem od samego początku było to, aby wspinanie po niej było bezpieczne(…).

Wzmocnione stanowisko (fot. ninacaprez.ch)

Więcej na blogu Niny Caprez.

Brunka
źródło: ninazaprez.ch, Fanatic Climbing
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum