4 maja 2019 08:40

13-latka na 8C! Mishka Ishi przechodzi do historii

Mishka Ishi pokonała problem wyceniany na 8C, tym samym 13-letnia Japonka stała się najmłodszym wspinaczem z takimi trudnościami na koncie! Ponadto trzecią kobietą, która pokonała tak trudny problem!

 Mishka na Ishi Byaku-dou 8C (fot. @mishka.tamakko)

Mishka na Ishi Byaku-dou 8C (fot. @mishka.tamakko)

Historyczne przejście miało miejsce na problemie Dai KoyamadyByaku-dou (nazwa oznacza buddyjską „drogę do nieba”) znajduje się na Mt. Hourai (Japonia) i został wytyczony w 2003 roku. Pierwsza część składa się z ok. 20 patenciarskich ruchów wycenianych na 8B, a druga to 8A+ z masywnym strzałem.

Przystawkę próbował wtedy goszczący w Japonii Fred Rouhling i według niego Byaku-dou jest trudniejszy niż słynny Dreamtime 8C. Trudności problemu potwierdził powtórzeniem dopiero w 2015 roku Motoshi Nagao. Tu możecie zobaczyć problem w jego wykonaniu:
O młodziutkiej Japonce do tej pory nie słyszał wspinaczkowy świat. A przejściem Byaku-dou trafiła do historii jako najmłodszy wspinacz z 8C na koncie. Do tej pory wiekową rekordzistką była Ashima Shiraishi, która w wieku 14 lat w 2016 roku przeszła Horizon oraz kilka miesięcy później Sleepy Rave.

Jako druga w historii, po Ashimie Shiraishi, takie trudności pokonała Katrin Kaddi Lehmann, przechodząc Kryptos.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum