29 maja 2019 13:07

Mingma Dorchi Sherpa „przeskoczył” z Everestu na Lhotse w 6 godzin

27 maja Mingma Dorchi Sherpa ustanowił nowy rekord szybkości przejścia pomiędzy Mount Everestem a Lhotse. Nepalczyk potrzebował zaledwie 6 godzin, by dostać się z jednego szczytu na drugi. Oczywiście przejście zostało zrealizowane z tlenem z butli.

Mingma Dorchi Sherpa

Mingma Dorchi Sherpa

Poprzedni rekord tego dystansu nie utrzymał się zbyt długo. Ustanowił go 22 maja br. Nirmal ‘Nims’ Purja. Jemu przejście ze szczytu Everestu na Lhotse zajęło 10 godzin i 15 minut. Obecny rekordzista stanął na Evereście o godzinie 0:44, zaś na Lhotse zameldował się o 6:45 rano.

Trzeba podkreślić, że trawers Everest-Lhotse bez użycia tlenu z butli to jeden z dużych sportowych celów. Wielu mocnych wspinaczy usiłowało podjąć to wyzwanie, lecz dotychczas bezskutecznie.

Najlepszym dokonaniem w tej kwestii może poszczycić się Anatolij Bukriejew. W 1996 roku podczas jednej wyprawy zdobył Mount Everest i Lhotse właśnie bez użycia tlenu z butli. Rosjanin jednak po wejściu na Mount Everest zszedł do bazy i po siedmiu dniach wspiął się na Lhotse. Wyczyn Bukriejewa zainspirował m.in. Denisa Urubko i Simone Moro do podjęcia tego wyzwania. Ten mocny team próbował przejść trawers dwukrotnie, jednak bez sukcesu.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum