22 maja 2019 19:32

Magda Gorzkowska rezygnuje z Lhotse: „Czy ma sens poświęcać własne zdrowie dla góry?”

Magda Gorzkowska, która parę dni temu jako pierwsza Polka zdobyła Makalu bez tlenu z butli, nie podejmie planowanej próby wejścia na swój kolejny ośmiotysięcznik, Lhotse. Decyzja została podjęta w obawie przed pogłębieniem się odmrożenia, których nabawiła się na Makalu.

Magda Gorzkowska (fot. FB Magda Gorzkowska)

Magda Gorzkowska (fot. FB Magda Gorzkowska)

Magda już 19 maja, jeszcze z bazy pod Makalu, parę dni po zdobyciu szczytu pisała:

Po Makalu mam dwa małe odmrożenia palców. Jest to naprawdę wypadek przy pracy. Byłam zabezpieczona w czasie ataku szczytowego grzejącymi skarpetkami oraz ogrzewaczami chemicznymi w butach. Nie czułam zimna. Uważam, że to skutek niedotlenienia organizmu.

Ostatecznie jednak zdecydowała się na przelot do bazy pod Mount Everestem i podjęcie próby wejścia na Lhotse z użyciem tlenu z butli. Dzisiaj jednak i ten plan uległ zmianie. Magda pisze:

Jutro w nocy planowałam atakować Lhotse. Zmieniłam jednak kierunek działań.
Przedwczoraj w Everest Base Camp racząc się kąpielą w wiadrze wody zobaczyłam, że stan moich odmrożeń uległ pogorszeniu. Palce zmieniły kolor na szaro fioletowy, skóra pękła i zrobiła się otwarta rana. Natychmiast przeszło mi przez myśl – Nie możesz iść do góry w takim stanie ! Stałam tak i myślałam…

Czy ma sens poświęcać własne zdrowie dla góry? Nie ma.

Źródło: Magdalena Gorzkowska – Szczyt Twoich Możliwości
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum