5 maja 2019 18:31

Legendarne “Action Directe” dla Adriana Chmiały!

Na Waldkopf Turm we frankenjurajskich lasach znajduje się jedna z najbardziej legendarnych linii wspinaczkowych świata. Action Directe 11 (9a), bo o niej to mowa, od lat przyciąga wspinaczy ze całego świata. Dzisiaj, 5 maja, dotarła do nas świetna wiadomość – drugim Polakiem, który może pochwalić się jej przejściem jest Adrian Chmiała (Evolv Polska, KS Korona)! To prawdopodobnie 26. przejście tego klasyka.

Adrian Chmiała na “Action Directe” 11 (fot. Piotr Deska / Piotrek Deska – Outdoor Photography)

Dla Adriana to potwierdzenie dobrej wiosennej formy. Kilka dni wcześniej zrobił bowiem Powerplay 11- (8c) na Zwergenschloss oraz popisał się OS-em na Primeur de Luxe 10-/10 (8a+/8b) na Kuhkirchner Wand.

Adrian Chmiała na “Action Directe” 11 (fot. Piotr Deska / Piotrek Deska – Outdoor Photography)

Wolfgang Güllich poprowadził Action Directe (Frankenjura) w 1991 roku. To jedna z zaledwie kilku dróg z najwyższej półki, która z czasem zyskiwała na wartości. Oryginalnie przez autora wyceniona na XI (wtedy 8c+/9a), obecnie jest niekwestionowanym 9a i swoistym wyznacznikiem skali. Pierwsze polskie przejście należy do Adama Pustelnika, który dokonał tej sztuki w 2010 roku.

Adrian Chmiała na “Action Directe” 11 (fot. Piotr Deska / Piotrek Deska – Outdoor Photography)

Warto wspomnieć również, że Adrian to aktualny mistrz Polski w prowadzeniu i w boulderingu – swoje tytuły zdobył na grudniowych zawodach w gliwickiej Chwyciarni oraz październiku w gdańskim BlokFit Boulder Center.

Sprocket

Aktualna lista zdobywców Action Directe wygląda następująco:

*Z listy wspinaczy z Action Directe w zasadzie należałoby usunąć Richarda Simpsona. Brytyjczyk sprawił, że większość jego najlepszych dokonań zostało w 2010 roku zakwestionowanych, w tym przejście Action. Czytaj więcej: Richard Simpson mało wiarygodny?
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum