27 maja 2019 17:32

„La Sostanza dei Sogni” – nowa droga Filipa Babicza i Marco Benedetto

Filip Babicz, autor jednej z najtrudniejszych dróg drytoolowych na świecie (Oświecenie, M16, DTS), wspólnie z Marco Benedetto wytyczył 7 maja nową drogę w dziewiczym rejonie na wyspie Marettimo, położonej na zachód od wybrzeży Sycylii, 131 km od brzegów Afryki.

Panorama klifów Marettimo (fot. Filip Babicz)

Panorama klifów Marettimo (fot. Filip Babicz)

Na wybrzeżu tej wyspy dominują dolomitowe klify, zwane przez mieszkańców Dolomitami Śródziemnomorskimi. Jest to rejon niemal zupełnie dziewiczy – wytyczono tam w początku lat 80., na 3 kilometrach skały, zaledwie dwie linie.

Oto, co Filip mówi o rejonie:

 W tym absolutnie wyjątkowym miejscu jest kilkadziesiąt dziewiczych ścian. Pierwszego dnia zrobiliśmy ogląd z łódki, aby wybrać cel. Wybór padł na szczyt Bonagia, jedną z najbardziej wybitnych turni w rejonie. Jej zachodnia sciana z lądu jest praktycznie niewidoczna, z morza za to prezentuje się bardzo efektownie, wysoka na 200 metrów, kulminuje na wysokości 317 m n.p.m. (szczyt Bonagia).

Zespół Babicz – Benedetto wytyczył diretissimę zachodniej ściany, osadzając siedem stałych punktów asekuracyjnych na 220 metrach drogi, w tym trzy – już po jej otwarciu.

Drogę wytyczaliśmy od dołu, z wcześniejszym przygotowaniem stanowisk ze zjazdu. Plan był inny, ale pierwszego dnia, klucząc pod ścianą, dotarliśmy na szczyt. Postanowiliśmy zjechać, wbijając stanowiska. Nie wiedzieliśmy nawet, czy drogą lądową uda się dotrzeć pod ścianę. Ostatecznie kilka dni później znaleźliśmy podejście od dołu. Zależało nam na tym, by przygotować drogę wartą polecenia. Cel się powiódł. Droga jest oczyszczona z kruszyzny, bardzo estetyczna, w niesamowitym otoczeniu. Dzicz, brak cywilizacji, poczucie bycia na końcu świata.

Topo "La Sostanza dei Sogni" (fot. Filip Babicz)

Topo “La Sostanza dei Sogni” (fot. Filip Babicz)

Dojście pod "La Sostanza dei Sogni" (fot. Filip Babicz)

Dojście pod “La Sostanza dei Sogni” (fot. Filip Babicz)

La Sostanza dei Sogni ma górski charakter. Trudności IX, długość 220 metrów, 7 wyciągów (V+, VIII, VII, V, IX, VIII-, VII).

Obecnie Filip Babicz bierze udział w rocznicowej wyprawie na Nanda Devi East (7434 m). Po powrocie planuje wytyczyć i poprowadzić kolejne dwie linie w rejonie o ogromnym potencjale eksploracyjnym, jakim jest wybrzeże Marettimo.

Ilona Łęcka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum