23 maja 2019 08:05

Everest i Lhotse w jeden dzień! Nirmal ‘Nims’ Purja biegnie po rekord

22 maja Nirmal ‘Nims’ Purja stanął, jako pierwszy człowiek jednego dnia, na Mount Evereście i Lhotse. Nepalczyk bije kolejne rekordy. W niecały miesiąc zdobył 5 ośmiotysięczników i dzisiaj idzie po kolejny – Makalu.

Nirmal ‘Nims’ Purja (fot. Nirmal Purja MBE: “Project Possible – 14/7”)

Nepalczyk, były żołnierz oddziałów specjalnych brytyjskiej armii, jest w trakcie realizacji ambitnego projektu “Project Possible 14/7”. Zakłada on zdobycie wszystkich 14 ośmiotysięczników w ciągu 7 miesięcy. Wspinaczki są prowadzone z użyciem tlenu z butli.

Tłum w drodze na Mount Everest w okolicach Stopnia Hillary’ego (fot. Nirmal Purja MBE: “Project Possible – 14/7”)

Nirmal już w sezonie wiosennym ma zamiar zdobyć pierwszych sześć (!) ośmiotysięczników. Dzisiaj do zamknięcia pierwszego etapu brakuje mu już tylko jednego.

Możliwe warianty przejścia z Mount Everest (Przełęczy Południowej) na Lhotse (fot. Oxigeno)

Możliwe warianty przejścia z Mount Everest (Przełęczy Południowej) na Lhotse (fot. Oxigeno)

23 kwietnia udało mu się zdobyć Annapurnę. Kolejnym celem Nirmala było Dhaulagiri, na którą wszedł 12 maja. Po zaledwie 3 dniach znalazł się Kanczendzondze. Teraz w ciągu zaledwie jednego dnia, w odstępie kilku godzin, był na Mount Everest i Lhotse:

22 maja, pomimo dużego tłumu (ok. 320 osób), wszedłem o 5:30 na Mount Everest i 15:45 na Lhotse. Dzisiaj właśnie dotarłem do bazy pod Makalu, wyruszam bezpośrednio z bazy na szczyt.

Źródło: Nirmal Purja MBE: “Project Possible – 14/7”
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum