23 maja 2019 11:25

Dolorock Climbing Festival w Południowym Tyrolu zaprasza

Jeśli najbliższy weekend będziecie spędzać w Południowym Tyrolu, to może zainteresuje Was Dolorock Climbing Festival. Impreza odbędzie się w dniach 24-26 maja w dolinie Höhlensteintal / Val di Landro w okolicach Toblach (droga do Cortina d’Ampezzo). Jak zapewniają organizatorzy, festiwal będzie świetnym miejscem spotkań społeczności wspinaczkowej i przyczyni się do wymiany idei i doświadczeń. Wspólne wspinanie, dyskusje oraz zabawa spowodują, że znikną bariery językowe, kulturowe oraz geograficzne. Stąd gorące zaproszenie od organizatorów również dla polskich wspinaczy!

Impreza rozpocznie się w piątek, 25 maja, o godz. 21, pokazem filmowym (wyświetlony zostanie m.in. świetny dokument “Dirtbag: The Legend of Fred Beckey”) i koncertem w Nordic Arena Toblach.

Głównym punktem programu będzie oczywiście wspinanie. Nie zabraknie również rywalizacji, choć jak podkreślają organizatorzy, podczas zawodów Redpoint Fight dominować ma zabawa i pozytywne, społeczne aspekty, jakich dostarcza wspinaczka. Zawody odbędą się w sobotę, 26 maja, w różnych rejonach skalnych w dolinie Höhlensteintal.

Organizatorzy oferują możliwość startu w 4 kategoriach – juniorskiej (do 18 lat), profesjonalistów, oldboyów (50+) oraz amatorów. Rejestracja online została już zakończona, ale można będzie zgłosić swój akces w dniu zawodów (opłata 40 euro – o ile będą jeszcze dostępne miejsca).

Zasady rywalizacji są proste – w ostatecznym rozrachunku liczyć się będzie poprowadzenie 5 najtrudniejszych dróg. A punktacja oparta zostanie na systemie znanym z 8a.nu, gdzie odpowiednie punkty przyznawane są za pokonanie dróg w stylu OS, FL lub RP.

Rejony w Höhlensteintal oferują różne wystawy w zależności od warunków pogodowych, w niektórych można się wspinać nawet przy padającym deszczu. Większość z nich położona jest na wysokości ok. 1400-1550 m n.p.m., a rodzaj skały jaki tam znajdziecie to dolomit.

Zawody będą się odbywać (w tych sektorach znajdziecie sędziów):

 • Militärklettergarten (wysokość n.p.m.: 1400 m; wystawa: wschodnia; dojście: 7 min; połogi i piony; 39 dróg od II do 7b),
 • Scheweg – Franchi (1400 m; wschodnia, 3 min; piony, przewieszenia, można się wspinać w deszczu; 31 dróg od 5a do 8c),
 • Stube (1460 m; wschodnia, 10 min; piony, przewieszenia; 18 dróg od 6b+ do 8b+),
 • Balkonien (1520 m; wschodnia, 15 min; piony, przewieszenia; 14 dróg od IV do 8b+),
 • Geierwand (1660 m; południowa, 30 min; piony, przewieszenia; 25 dróg od IV do 8c),
 • Landro (1450 m; wschodnia, 1 min; połogi, piony, przewieszenia, dachy; 97 dróg od IV do 8b+),
 • Landro Höhlen (1500 m; południowo-zachodnia, 30 min; piony, przewieszenia, dachy; 56 dróg od IV do 8b+),
 • Dürrensee (1450 m; zachodnia, 15 min; piony, przewieszenia; 36 dróg od IV do 7c+).

Wspinanie w rejonie Höhlensteintal – sektor Geierwand, Dolorock Festival (fot. arch. Dolorock Festival)

Na sobotni wieczór zaplanowane jest wręczenie nagród oraz Climber’s Party.

Festiwal Dolorock odbył się po raz pierwszy w 2013 roku. Głównym organizatorem jest klub wspinaczkowy Gamatzn, skupiający pasjonatów wspinaczki sportowej i alpinistów. Każdego roku w styczniu Gamatzn organizuje spotkanie, podczas którego członkowie klubu prezentują swoje wspinaczkowe eskapady. Prezesem klubu jest Hannes Pfeifhofer.

Spotkanie przed zawodami wspinaczkowymi Dolrock (fot. arch. Dolorock Festival)

Statuetki Dolorock (fot. arch. Dolorock Festival)

Zdjęcia z poprzedniej edycji znajdziecie tutaj.

Sprocket
Źródło: www.dolorock.com

Aplikację z przewodnikiem wspinaczkowym po Południowym Tyrolu znajdziecie w Vertical Life (app na urządzenia mobilne Android i iOS).

Najnowszy drukowany przewodnik powstał również za sprawą Vertical Life – “Sportklettern in Südtirol / Arrampicata sportiva nel Sudtirolo”.
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum