27 maja 2019 08:50

Po naukę do Cadarese. Caterina Bassi na tradowej “Turkey Crack” 8a

Co prawda nie każdy czuje się w przerysach tak komfortowo jak słynny duet Wide Boyz (Pete Whittaker i Tom Randall*), są i tacy którzy właśnie w takich formacjach odrabiają ostrą lekcję wspinania, ale dzięki temu mają powody do satysfakcji. Np. Włoszka Caterina Bassi.

Caterina Bassi na “Turkey Crack” (fot. Camilla Cerretti / planetmountain.com)

Nie za często słyszy się o kobiecych przejściach wymagających offwidh’ów, tym ciekawiej prezentuje się tradowe osiągnięcie Cateriny Bassi, która pokonała ostatnio klasyk granitowego rejonu Cadarese* (Val d’Ossola, pn. Włochy) – Turkey Crack 8a. To bolesny, mocno przewieszony, właściwie biegnący dachem, offwidth pokonany po raz pierwszy przed dziewięciu laty przez Seana Villanuevę. Droga ma niewiele kobiecych przejść, w 2017 roku zrobiła ją Francuzka Caroline Ciavaldini, a rok później także Austriaczka Barbara Zangerl.

„Wspinanie w przerysach to taka trochę masochistyczna gra” – mówiła po przejściu Ciavaldini…., ale chyba warto się pomęczyć. Dla Cateriny Turkey Crack była z pewnością ciężką przeprawą (początkowo wręcz symbolem czegoś niemożliwego), później przyznała jednak:

Chociaż, generalnie mówiąc, wspinanie w rysie nadal przypomina bardzo skomplikowaną łamigłówkę, przejście Turkey Crack okazało się moim osobistym zwycięstwem w walce z własnymi lękami: strachem przed wiszeniem głową w dół, strachem przed tym, że niektóre części mojego ciała mogą zostać uwięzione w rysie, strachem przez atletycznym wspinaniem z niewieloma restami i koniecznością szybkiego podejmowania decyzji, i strachem przed radzeniem sobie z sytuacjami będącymi poza moją strefą komfortu (modne ostatnio powiedzenie – red.).

A tak to się robi, pokazuje Sean Villanueva – Turkey Crack

*W 2013 roku Tom Randall pokonał Turkey Crack onsjatem. Notabene drogę ma na swoim koncie także Piotrek Poloczek.

*Cadarese to prawdziwy raj dla tradowców, również tych ekstremalnych. Od niedawna w rejonie króluje Tribe Jacopo Larchera.

Brunka
źródło: planetmountain.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum