21 maja 2019 12:35

Bogdan Jankowski – kilka słów o wspaniałym człowieku

Bogdan Jankowski był przez lata naszym uwielbianym Prezesem w KW Wrocław. Jak powiedział wczoraj Rysiek Urbanik, był wzorem.

Bogdan Jankowski (fot. arch. Bogdan Jankowski)

Bogdan miał przydomek „złota rączka”. Był zdolnym naukowcem i potrafił użyć swej wiedzy w rożnych okolicznościach. Jedną z anegdot, które krążyły na jego temat, jest ta o naprawieniu ciężarówki w drodze do Pakistanu. Bogdan lutował uszkodzoną część, używając zapalniczki i aspiryny!

Tadeusz Piotrowski i Wojciech Kurtyka w oczekiwaniu na poprawę pogody w obozie 3 (7300 m), Lhotse, polska wyprawa jesienno-zimowa 1974 /75 (fot. Bogdan Jankowski)

Bogdan zawsze służył pomocą. Kilka tygodni temu poprosiłem go o wyretuszowanie zniszczonego zdjęcia Chrisa Boningtona. Otrzymałem wspaniałą pracę ze zwiększoną rozdzielczością. To zdjęcie ukaże się niebawem na wspinanie.pl. Bogdan, przesyłając je, napisał skromnie: „czy tak może być?”.

Tadeusz Piotrowski, Lhotse, polska wyprawa jesienno-zimowa 1974 /75 (fot. Bogdan Jankowski)

Tydzień przed śmiercią Bogdan przesłał kilka zdjęć do mojego artykułu o Tadeuszu Piotrowskim, pisanym po francusku dla strony Groupe de Haute Montagne. Są na nich Tadek i Wojtek w obozie 3 podczas wyprawy na Lhotse, a także świetny portret Tadka.

Kazalnica (fot. Bogdan Jankowski)

Wcześniej otrzymałem słynne zdjęcie Bogdana: Kazalnica. Oglądane kiedyś przez lupę przez Małolata i Malczyka przed sprężaniem się na nowe drogi. W końcu lat siedemdziesiątych Bogdan rozdał w Klubie odbitki tego zdjęcia. Wynikiem tego gestu, według Zbyszka Czyżewskiego, była Symfonia klasyczna.

Otrzymałem też zdjęcie Morskiego Oka, które mnie zastanowiło. Dzisiaj rozumiem dlaczego. Bogdan odszedł tam, gdzie biło Jego serce. Spotkał się wczoraj z przyjaciółmi i partnerami, Franczuk, Kęsicki, Kukuczka, Nowaczyk, Piotrowski, Surdel, Zawada i inni zrobili Mu wielką owację. Wspinają się nadal, tym razem wspinają się, po prostu.

Schronisko w Morskim Oku (fot. Bogdan Jankowski)

Wczoraj w nocy zapaliły się wszystkie światła w Morskim Oku.

Piotr Paćkowski

PS Autorem zdjęć jest Bogdan Jankowski, mówił ostatnio, że jego prace są często wykorzystywane w internecie bez podania autorstwa.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    ?? [4]
    Ciekaw jestem skąd wziąłeś informację, o zdjęciu Kazalnicy i wykorzystaniu…

    21-05-2019
    andrzej