17 maja 2019 14:36

Koniec wyprawy Bieleckiego i Berga: “zebraliśmy solidną lekcję na temat wymagającego stylu alpejskiego w górach najwyższych”

Adam Bielecki i Felix Berg podjęli decyzję o zakończeniu wyprawy, której głównym celem było wytyczenie nowej linii na północno-zachodniej ścianie Annapurny. Zespołowi nie udało się zrealizować celu aklimatyzacyjnego, a warunki nie dają nadziei na powodzenie celu głównego.

Adam Bielecki i Felix Berg (fot. FB Adam Bielecki)

11 maja zespół podjął próbę wejścia na Langtang Lirung (7227 m), który był celem aklimatyzacyjnym. Po kilku dniach akcji, ze względu na warunki, podjęto decyzję o odwrocie z wysokości 6100 m. Dzisiaj Adam Bielecki pisze:

Padający od kilku dni śnieg jest dowodem na to, że nasz odwrót był jedyną słuszną decyzją. Prognozy na następny tydzień są fatalne. Pogoda nie daje nam szansy, by wejść na piękną i trudną górę, jaką jest Langtang Lirung. Pod Annapurną też pada, a nasza aklimatyzacja jest za słaba, żeby w stylu alpejskim uderzyć na trudną technicznie ścianę na ośmiotysięczniku. Kończymy wyprawę.

Adam stara się znaleźć dobre strony takiego rozwoju wypadków:

Przeżyliśmy prawdziwą przygodę na rzadko odwiedzanej i pięknej górze, ostro się powspinaliśmy, zebraliśmy solidną lekcję na temat wymagającego stylu alpejskiego w górach najwyższych, ciągle jesteśmy z Felixem dobrymi przyjaciółmi i co chyba najważniejsze – cało i zdrowo wracamy do naszych bliskich i dalszych.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Ostatnia nadzieja białych [57]
    Prawdę mówiąc, jeśli potencjalnie najmocniejszy obecnie polski himalaista tak sobie…

    17-05-2019
    Rosenkranz